Uzay'dan çekilen milyonlarca fotoğrafın haritası

NASA’da veri uzmanı olan Nathan Bergey, aklına gelen ilginç fikri hayata geçirdi ve on yılı aşkın süredir uzay istasyonundan çekilen milyonlarca fotoğrafın çekildiği noktaları bir araya getirdi.

27.03.2013 - 15:40

Uzay'dan çekilen milyonlarca fotoğrafın haritası

Astronotlar, 12 yılı aşkın bir süredir Uzay’dan Dünya’nın en ıssız bölgelerinden en kalabalık şehirlerine kadar her noktasına ait fotoğraf ve video çekiyor. ABD’li, Avrupalı ve Rus astronotların oluşturduğu 6 kişilik mürettebatla faaliyet gösteren UUİ, 13 Mart’ta 35’inci keşif ekibiyle yeni görevine başladı.


Astronotlar, Uzay’da birçok deney gerçekleştirirken, aynı zamanda Dünya’yı 7/24 gözlemliyor. Doğal olarak, 12 yılda ortaya milyonlarca fotoğraf ve günler süren video kayıtlatı çıkmış durumda. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) veri uzmanı Nathan Bergey, uzay dairesinin kamuya açık arşivlerine girdi ve 12 yıl boyunca UUİ’de görev yapmış astronotların fotoğraflarını incceledi.

34 görev boyunca Dünya’nın fotoğrafı çekilen bölgelerini saptayan Bergey, bölgelere düşen fotoğraf yoğunluğunu gösteren bir harita hazırladı. Bergey, her bir görevde çekilen fotoğrafları farklı bir renkle haritaya işledi.

BİNLERCE FOTOĞRAFIN VİDEOSU
Haritada baskın olarak ortaya çıkan mor renk, UUİ’de Keşif Görevi 6, 30 ve 31’de görev alarak en uzun süre görev almış ABD’li astronoy Donald Pettit’in çektiği fotoğrafları temsil ediyor.

Bergey, kıtaların kıyılarına, şehirlere ve adalara ait izleri gösteren harita hakkında, “Her bir astronotun doğup büyüdüğü yeri en az birkaç defa çektiğine eminim” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...