Her ne kadar bilim-kurgu projesi gibi düşünülse de, Japonya 2030'a kadar uzayda güneş enerjisi toplamaya ve bunu lazer ışını veya mikrodalga kullanarak Dünya'ya "zaplamaya" kararlı görünüyor.

Bu amaçla endüstri şirketlerini ve bilim adamlarını bir araya toplayarak milyarlarca dolarlık temiz enerji kaynağını gelecekte hayata geçirmek isteyen Japon hükümeti, Uzay Güneş Enerjisi Sistemi projesi çerçevesinde, Dünya'nın atmosferinin dışındaki yörüngeye yerleştirilecek birkaç kilometrekare büyüklüğündeki bir fotovoltaik çanak sayesinde güneş ışınlarını toplamayı planlıyor.

Uzayda dünyadakinden en az 5 kat daha güçlü güneş enerjisi, güneş hücrelerinde toplandıktan sonra, yeryüzüne lazer kümeleri veya mikrodalga halinde ışınlanacak.

Dünyaya gönderilen bu enerji de, deniz veya barajlara yerleştirilecek dev parabolik antenler tarafından toplanacak.

Japon bilim adamları, orta ölçekli bir nükleer santralin ürettiğine eşit bir gigavat gücünde bir sistemin, şu anda Japonya'daki elektrik üretim maliyetinden 6 kat ucuz olan bir kilovat elektriği 8 sente üretmesini hedefliyor.

Japon uzay ajansı Jaxa'nın 1998'den beri 130 bilim adamıyla yürüttüğü projenin hayata geçirilmesi amacıyla Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı ile Bilim Bakanlığı, geçen ay bir adım daha adım atarak, aralarında Mitsubishi Electric, NEC, Fujitsu ve Sharp şirketlerinin de bulunduğu, yüksek teknoloji üreten bazı firmaları projeye dahil etti.

Jaxa, projenin bir sonraki adımında, 2020 civarında 10 megavat kapasiteli bir fotovoltaik sistemi uzaya göndererek test etmeyi, ardından da 250 megavatlık bir prototipi göndermeyi planlıyor.