"Üzerimize zehir sıkıyorlar"

Böcek İlacı Karşıtları Platformu: “Tarım zararlısı böcek öldürücülerin etkisi sadece sıkıldığı yer ve zamanla mı sınırlı?“

27.07.2009 - 11:54

Platform, herkesi öncelikle gıdalarımızdaki kirletici kimyasallar hakkında sorgulamaya çağırıyor.
“Yediğimiz ,içtiğimiz ,belediye eliyle soluduğumuz hava ve dokunduğumuz yüzeyler bilinçsiz ve sorgusuz tehlikeye bırakılıyor. Tarım ilaçları tarlada,bağda, bahçede ,belediyeler iş yapıldığı görünsün diye makinelardan üzerlerimize böcek ilaçlarını püskürtüyorlar.

Bir kere, bu kirletici kimyasalların çoğu doğada parçalanmıyor, yani etkileri yok olmuyor. Sıkılan bitkide, toprakta, suda, suyunu içen bütün canlılarda, giderek içtiğiniz inek sütünde, annenizin sütünde, her şeyde, beşikten mezara devam ediyor kirli düzinenin ölümcül serüveni... Hayret!

Örneğin, inceleme yapılan çileklerin yüzde yetmişinde en az bir pestisit yani tarım zararlısı kimyasal bulunmuş. Topraklarının sadece yüzde 5’inde muz üretilen Kosta Rika’nın ithal ettiği pestisitlerin yüzde 35’i muzlara sıkılıyormuş!

Paniğe gerek yok! Bilelim.
*Belediyeler bu uygulamalarını istedikleri söylenen guruplara bilgi vererek sınırlasınlar.
* Sağlık Bakanlığı Kanser haftasında doğal gıda tüketin diyerek,korunmasız olduğumuzu açıkça ifade ederken halkın sağlığını korumak için açıklamalar yapsın.
*Tarım ilaçlarının kullanıldığı ürünler pazarlarda  işaretlensin,ilaç uygulama ve son verme tarihleri açıklansın,satıcılar bu belgeleri ibraz etsinler.

Nedeni ne olursa olsun pestisitleri tanıyalım ve ölümcül özelliklerini bilelim.
Önlemlerini almaya çalışalım. Teker teker değil, sivil kuruluşlar olarak..”

Kaynak: Buğday Derneği bülteni


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...