Başbakan Yıldırım: Üzerinde şüphe bulunan öğretmenler açığa alınacak

Doğu ve Güneydoğu'da terörle ilişkisi olduğu düşünülen 14 bin öğretmen olduğuna yönelik sözlerini hatırlatan Başbakan Yıldırım, "üzerinde şüphe olan" öğretmenlerin görevden alınacağını açıkladı.

ntv.com.tr 04.09.2016 - 20:54 | Son Güncelleme : 04.09.2016 - 22:32

Başbakan Yıldırım: Üzerinde şüphe bulunan öğretmenler açığa alınacak

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır'da STK temsilcileriyle buluştuğu toplantıda konuştu.

Terörle mücadeleye değinen Yıldırım, iki gün önce yaptığı "terörle ilişkili 14 bin öğretmenin başka bölgeye atanacağına" yönelik açıklamasını hatırlattı.

Sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti:

"İki gün önce bir konuşmamda bölgedeki öğretmenlerle ilgili bir şey söylemiştim. Orada belli ki bir yanlış anlama var onu düzeltmek istiyorum. Bu bölgede görev yapan terörle bir şekilde ilişki içerisinde olmuş, 14 bin civarında öğretmen olduğu tahmin ediliyor.

Bunların ne kadarının doğrudan terör örgütüyle ilişkili olduğu ne kadarının olmadığı yapılacak inceleme, teftişlerle, soruşturmalarla ortaya çıkarılacak. Tedbir olarak, okul zamanı geliyor... Milli Eğitim Bakanımız'la konuştuk, tedbir olarak bu şekilde üzerinde şüphe bulunan, gerekli tespitleri bulunan bütün öğretmenler açığa alınacak, yeni ders döneminde bunlara görev verilmeyecek. 

Bunun yerine yeni baştan öğretmenlerimizi göndereceğiz. Öbürlerie ne olacak?.. FETÖ'cülerin başına ne geldiyse onların başına da o gelecek. Sadece öğretmenlerle sınırlı değil, terör sadece dağda değil. Terör devletin içinde de var, yerel yönetimin içinde de var. Terörle haşır neşir olmuş bütün kamu görevlilerinin üzerine gidecek ve tek tek ayıklayacağız. Bununla ilgili mücadeleyi sadece kırsalda yapmayız. Akıl hocalarını devre dışı bırakmazsak istediğimiz başarıyı elde edemeyiz."

Başbakan Binali Yıldırım, geçen cuma Çankaya Köşkü'nde düzenlenen "65. Hükümetin İlk Yüz Günü" değerlendirme toplantısında, icraatları hakkında bilgi vermiş ve tüm bakanlıkların çalışmalarını paylaşmıştı. Yıldırım burada Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütüyle ilişkili 14 bin civarı öğretmenin başka yerlere alınması mecburiyeti olduğunu söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...