Üzmez davasında B.Ç'nin rapor işkencesi

Hüseyin Üzmez'in cinsel istismar davasında mahkemenin istediği rapor için B.Ç. bir kez daha muayeneden geçecek. Aylardır Adli Tıp'ın kapısını aşındıran B.Ç.'nin kuruma yaptığı bu ziyaretler "rapor işkencesi"ne dönüştü.

25.05.2009 - 10:59

Hüseyin Üzmez'in cinsel istismar davası ilk günden itibaren kamuoyunun gündeminde yer aldı. Eski Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'in, cinsel istismarına uğradığı iddia edilen 14 yaşındaki B.Ç, Adli Tıp Raporu için Haziran ayında üçüncü kez kuruma gidecek.

Cinsel istismar olayı 26 Nisan 2008'de ortaya çıktı. 14 yaşındaki B.Ç, Vakit yazarı Hüseyin Üzmez'den şikayetçi oldu.

Temmuz ayında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından ilk rapor hazırlandı. Raporda, mağdure'nin ağır depresyon geçirdiği ve intihar eğilimi olduğu belirtildi.

Eylül ayında dava açıldı. Bu kez mağdure B.Ç, mahkemenin istediği Adli Tıp raporu için İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda muayene edildi. Ancak üç günde hazırlanan rapor mağdurenin beden ve ruh sağlığının bozulmadığı yönündeydi.

Adli Tıp Kurumu'nun raporu Hüseyin Üzmez'i hapisten kurtardı. Bu karara kamuoyunun tepkisi sert oldu.

Mahkeme bunun üzerine, mağdurenin bedensel ve ruhsal olarak olaydan etkilenmediği yönündeki tartışmalı Adli Tıp raporunu yok sayarak yeni rapor istedi.

B.Ç, ikinci kez Adli Tıp'ın yolunu tuttu. Yoğun ilgi küçük kızın üzerindeki olumsuz etkiyi artırdı.

B.Ç'nin muayene edileceği gün çocuk psikiyatristi Ayten Erdoğan görevinden istifa etti. Erdoğan, istifa dilekçesinde "B.Ç'ye ikinci kez ruh sağlığı etkilenmemiştir" raporu verileceğini söyleyerek Adli Tıp Kurumu'nda baskı altında bırakıldığını vurguladı. Bu istifa nedeniyle B.Ç. için Adli Tıp raporu tamamlanamadı. B.Ç.'ye "panik bozukluk" teşhisi konuldu ve ilaç tedavisi önerildi.

Ve gelecek ay B.Ç, üçüncü kez Adli Tıp Kurumu'na gitmek zorunda kalacak. B.Ç, bir dizi testten geçirilmek üzere Haziran ayında ikinci kez Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'na çağrıldı.

B.Ç, gelecek ay Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkililerince Adli Tıp Kurumu'na götürülecek.

Belki de adeta işkenceye dönüşen rapor alma süreci 14 yaşındaki mağdureye zarar verecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...