Vahşi dünyadan unutulmaz anlar

Velio Vahşi Yaşam Fotoğraf Yarışması 2009 elemeleri yapıldı... İşte yarışmada en çok dikkat çeken kareler...

06.10.2009 - 10:53

Vahşi dünyadan unutulmaz anlar

Borneo'da bir bebek orangutan, birbirlerini avlamaya çalışan yılan ve kertenkele, siyah beyaz bir aslan portresi...

Bunlar 2009'un Veloia vahşi yaşam fotoğraf yarışmasında en çok dikkat çeken karelerdi.

Yarışmanın birincisi 21 Ekim'de açıklanacak.

Guardian'ın haberine göre "hayvan portresi" kategorisinde en dikkat çekici kare Borneo'dan...

Brian Matthews'ın çektiği bebek orangutan bir iki aylık...

Matthews bebek orangutanın portresi çekmek için uğraş verirken yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

"Yüzünü gözünü buruştururken. Ağzıyla diliyle oynarken onu seyrettim.

Ona bakarken kendi bebeklerimizi hatırlamamak imkansız..."

"Doğal ortamlarında hayvanlar" kategorisinde ise Fransa'dah Michel Loup'un fotoğrafı dikkat çekiyor. Bu kategorideki fotoğrafların hayvanlar ve yaşadıkları ortam arasında bir ilişkinin görüntülenmesi gerekiyor. Loup bu fotoğrafı Fransa'daki Jura gölünde çekmiş. Bu kareyi çekmeden önce sayısız defalar çekim yapmış ve başarısız olmuş. Loup şunları söylüyor: "Teknolojiye teşekkür ediyorum. Doğru lensi bulup hazırlandım. Ardından mükemmel bir ışık ve dupduru bu su sayesinde amacıma ulaştım."

"11-14 yaş" kategorisinde ise Hollanda'dan Miles Kenzo Kooren'in karesi dikkat çekiyor. Kooren bu kareyi Bornea'da çekmiş. Lambir Tepeleri Doğal Parkı'nda dolaşırken bir ağaçtan önüne düşen şey onu şaşkınlığa sürüklemi.

Bir kertenkeleye sarısıl küçük bir yılan... Kooren şaşkınlığını atar atmak deklanşöre basmış. Kooren anlatıyor: "Cennet ağacı yılanları küçük bir avı kolaylıkla öldürebilir.

Ancak bu yılanlar insanlar için tehlikeli değil. Bu yılanın avını yutması saatlerini aldı. Bu sayede fotoğrafını çekebildim."

"Siyah beyaz" kategorisinde ise Almanya'dan Britta Jaschinski'nin karesi dikkat çekiyor. Bu kategorideki fotoğrafların siyah beyaz tekniğini çok iyi kullanması gerekiyor. Britta, Tanzanya'daki Serengeti Doğal Parkı'nda tek başına dolaşan bu aslanın haberini almış. Onu bulabilmek için üç gün dolaşmış.

Nihayet bir ağacın altında dinlenirken bulmuş. Britta anlatıyor: "Ona ne olduğunu neden tek başına dolaştığını kimse bilmiyordu. Belki de daha genç bir aslan tarafından gururu kırıldı. Yüzünde çok derin bir tecrübe vardı. Ama çok güçlü bir ifadeye de sahipti."

"Bitki" kategorisinde ise Polonya'dan Mariusz Oszustowicz'in bu karesi dikkat çekiyor. Bu fotoğraf Polonya'nın Slovinski Doğal Parkı'nda çekilmiş. O sırada büyük bir kum fırtınası yaşandığı için Mariusz ayağa kalkmakta bile güçlük çekmiş. Parkdaki otlar kumlarla kaplanınca işte bu kare ortaya çıkmış....

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...