Güler “Çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyorum. Bir resmi tatil hüviyetyle daha görkemli kutlanmış olacak. Geçmiş yıllarda çok kötü görüntüler oldu. Kötü görüntülerin sergilenmesi İstanbul için Türkiye için iyi olmuyor. Polis vatandaşla karşı karşıya geliyordu.

1 Mayıs kardeşliğin, barışın, hoşgörünün günü olması için kutlansın. Bazı sendikalar Taksim’de mitingle kutlamak istediler. Bazı sivil toplum örgütlerinin talepleri oldu. Daha önce de söyledik. Geniş katılımlı toplantıların, mitinglerin yapılacağı yerler belli. Taksim bunların arasında yok. Bu sene Taksim’de sendikalarımızın talepleri oldu.

Taksim’de mitingin yapılmasına olumlu yanıt vermedik. Ancak temsili olarak makul sayıda insanların basın açıklaması yapabileceğinin uygun olduğunu söyledik. Türk-İş ve Hak-İş 1 Mayıs günü çelenk bırakma ve basın açıklaması yapacak. Daha sonra Kadıköy meydanında Türk-İş miting izni verdik. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB yetkilileri ile görüştüm. Onları da 1 Mayıs’ta Taksim’e bekliyoruz. Geniş katılımlı toplantılara müsait olmadığı için basın açıklaması davetimi yapıyorum. Kendilerini çiçekle karşılayacağız. Bizim güvenlik güçlerinin alacağı tedbirler içinde bu etkinliği yapmayı bekliyoruz.

1 Mayıs günü bazı illegal kuruluşların polisle çatışmak, yasadışı sloganlar atmak, flamalar taşımak itibarıyla eylemler yapmak istediklerini biliyoruz. İstihbaratlarımız var. Daha öncede taş atanlar, sapan atanlar oldu. Polise saldırılmadığı direnilmediği takdirde asla zor kullanılmayacaktır. Polis zor kullanma sınırlarına gelinmediği sürece zor kullanmayacaktır. Polisin de jandarmanın da kanunen zor kullanma yetkileri vardır.

Geçen sene magazin boyutuyla işlendi. Orantılı mı değil mi? Biz işçi arkadaşlarımızın polisle karşı karşıya gelmesini istemiyoruz. İllegal kuruluşlar işçilerin biraraya gelmesini fısat bilerek polisle çatışmanın hesabını yapıyor. İşçi kuruluşlarımızın da duyarlılık içinde olmalarını bekliyoruz. Ben bu sene böyle davranacaklarına inanıyorum. Kanunun öngördüğü sınırlar içinde gereğini yaparız. Tekrar ediyorum polise saldırılmadığı sürece zor kullanılmayacak. Polisin son günlerde yaşadığı sıkıntıları da gözönünüe alarak , provokasyona müsait konuları da gözönüne alarak duyarlı davranmalı.

Çok üst düzey önlemlerin alındığı bir gün haline getirmek istemiyoruz ama tüm önlemlerimizi aldık. 1 Mayıs günü Kabataş-Taksim finiküler hattı ile Mecidiyeköy- Taksim metro hattı belli süre çalışmayacaktır.

Geçen yılki görüntülerin hiç yaşanmayacağını düşünüyorum. Biz illegal örgütlerin nerelerden geleceklerini biliyoruz. İşçilerin polisle karşı karşıya kalmamasını diliyoruz. Biz güç kullanma konusunu da konuşmak istemedim. biz kafamızdan atarsak gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum.

CERRAH: MÜNEVVER KARABALUT'UN AİLESİ'YE GÖRÜŞTÜM
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah. başı kesilerek öldürülen Münevver karabulut'un babasına yönelik 'Çocuğuna sahip çıksaydın' şeklindeki sözleriyle ilgili açıklama yaptı.

Cerrah "Oradaki açıklama çarpıtıldı, ben de bir babayım. Ben 'Her ana-baba çocuklarına sahip çıkmalıdır. Öncelikle sorumluluk anne babadadır' dedim. Aileyle görüştüm. Yanlış anlamayı düzelttik. Şimdi görüşürseniz o yanlış anlamanın düzeldiğini görürsünüz. Hiçbir baba kızını kaybeden aileyi suçlamaz suçlayamaz. Bu konuyla ilgili iki tim hazırladık. Göreviliz falili yakalamaktır. Yurtiçi ve yurtdışı faaliyetimizi sürdürüyoruz.