Vali Güler: Taksim'i şenlik için verdik

İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim Meydanı'nın işçilere, bir miting alanı olarak değil, bir şenlik kutlaması için tahsisinin yapıldığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.04.2010 - 17:03

Vali Güler: Taksim'i şenlik için verdik

İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yerleşkesi'ndeki İl Güvenlik Komisyonu toplantısından sonra açıklamalarda bulundu.

Vali Muammer Güler, şöyle konuştu:

''Birçok kesimlerce tartışılan, geçmişte yaşanan olumsuzluklarla devamlı gündeme getirilen, tabu halinde düşünülen birtakım unsurlar...

Artık yeni bir sayfa açılarak, işçilerimizin emekçilerimizin de bugünü anlamına uygun bir şekilde kutlamaları anlamında, kendilerine Taksim alanı bir miting alanı olarak değil, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun istisna olarak öngördüğü bir şenlik kutlaması, kanuna uygun bir gün için tahsisi yapıldı. Taksim Alanı'nın mitinglere açık olamadığını teyiden ifade ediyorum.''

Konfederasyon başkanlarına iş birlikleri için teşekkür eden Güler, Taksim Meydanı'ında tertip komitesinin görevlendirdiği kişilerin emniyet güçlerine yardımcı olacağını bildirdi.
vali Güler, Taksim Meydanı'nın geniş bir şekilde bariyerleneceğini belirterek, Dolmabahçe, Şişli Camisi önü ve Şişhane olmak üzere 3 ayrı noktada toplanacak sendikalar ve diğer sivil toplum örgütlerinin 3 ayrı kontrol noktasından geçerek meydana giriş yapacağını kaydetti.

Kazancı Yokuşuna karanfil ve Taksim Cumhuriyet Anıtına çelenk bırakılmasının gündemde olduğunu belirten Vali Güler, meydanda konfederasyonların ve tertip heyetinin öngördüğü şekilde konuşmalar yapılacağını ifade etti.

Vali Güler, Sıraselviler ve İstiklal caddeleri ile Kazancı Yokuşunun etkinlik boyunca kapatılacağını bildirdi.

Görev alacak personele, ''kişi ve gruplarla iletişim teknikleri'', ''öfke yönetimi ve kontrolü'', ''insan ve toplum psikolojisi'' gibi konularda eğitim verildiğini belirten Vali Güler, kutlamalarda, dışarıdan takviyelerle birlikte 22 bin 361 personelin görev alacağını söyledi.

1 Mayıs günü için her türlü önlemin alındığını ifade eden Güler, ''İstanbullulara belirtmek istiyorum; Amacımız, orada o şenliğin amacına uygun bir şekilde, tarzda icra edilmesini sağlamaktır. Sendika görevlilerinin de bize bu konuda yardımcı olacaklarını biliyoruz, 'kanunlara uymak, kendi alan ve sınırlarında kalmak' diye bir tabir kullanılıyor. O gün sadece oraya emek ve dayanışma şöleni için gelinsin. Başka amaçlarla gelen insanlar, orada provokasyon veya kanunsuz bir eyleme girişecekler, karşılarında polisten önce emekçi örgütlerini görecekler, sendika görevlilerini bulacaklar'' diye konuştu.

Vali Güler, orada meydana gelecek en küçük olumsuzluğun emeğe ve emekçiye saygısızlık olacağını vurgulayarak, güvenlik güçlerinin de bununla ilgili kanunun gereğini yapacağını söyledi.

Aynı gün içerisinde Mecidiyeköy'den başlayarak Osmanbey'e kadar metronun çalışacağını dile getiren Güler, bariyerlerle çevrili alan içerisine herhangi bir aracın alınmayacağını kaydetti.

TRAMVAY, TÜNEL VE FÜNİKÜLER ÇALIŞMAYACAK
Güler, tarihi tramvay ve tünel ile füniküler sisteminin o gün çalıştırılmayacağını belirterek, köprü geçişleri ve deniz ulaşımında herhangi bir aksama yaşanmayacağını bildirdi.

Vatandaşların kullanımı için Beşiktaş-Eminönü sahil bulvarı ve E-5 kara yolunun açık olacağını vurgulayan Güler, ilave alternatif güzergahların da belirlendiğini ve genel hayatı en az etkileyecek şekilde önlemlerin alındığını söyledi.

Güler, ''Üretimin vazgeçilmez unsuru olarak emeğin kutsallığı çerçevesinde emekçilerin 1 Mayıs'ı huzur ve güven içeresinde, demokrasiye yaraşır bir şekilde kutlaması için alınacak her türlü tedbirin alındığını ifade etmek istiyorum'' dedi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü şimdiden kutladığını ifade eden Güler, ''Orada görev alacak 20 binin üzerindeki arkadaşımızın da emekçi olduğunun unutulmaması gerekir'' diye konuştu.

Güler, İstanbul'a yakışır, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un imajına zarar vermeyecek ve marka değerini düşürmeyecek şekilde bir etkinliğin gerçekleştirilmesini dilediğini ifade etti.

Vali Güler, aynı gün Kadıköy'deki Fenerbahçe-Eskişehirspor ve Atatürk Olimpiyat Stadındaki Galatasaray-İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçları için de gerekli güvenlik önlemlerinin alındığına dikkati çekerek, söz konusu maçlarda da herhangi bir aksaklığın olmayacağını bildirdi.

Bir gazetecinin, ''Taksim'e gelecek makul sayı nedir?'' sorusu üzerine Güler, Taksim'e gelecek makul sayının o gün oraya geleceklerle sınırlı olduğunu belirterek, kendileri için bir üst veya alt sınırın bulunmadığını söyledi.

Taksim Meydanı'nın kapasitesinin belli olduğunu dile getiren Güler, ''Emek ve dayanışma gününde coşku içerisinde, sayıdan öte oradaki kutlamanın güvenlik içerisinde yapılmasıdır önemli olan. Sayıları önemsemiyoruz'' dedi. ''Meydanda, basın ve canlı yayın araçları için yer ayrıldı mı?'' sorusuna da Güler, ''Basın için, canlı yayın araçları ve diğer araçlar olsun, onunla ilgili belirli alanlar ayrıldı. Basının görevini en iyi şekilde yapacağı tarzda bir planlama elbette yapılacaktır'' yanıtını verdi.

POLİSLERİN ALDIĞI EĞİTİMLER
Çevik Kuvvet polislerinin eğitimlerine ilişkin soru üzerine, bu polislerin zaten normal olarak eğitimlerini sürdürdüğünü anlatan Güler, takviye birliklerin eğitimini yenilemek amacıyla son bir ayda bilim adamlarından da faydalanarak yoğun bir eğitim programı uyguladıklarını anlattı.

''Radikal gruplar tek tip kıyafetlerle, bayraklarla alana alınacak mı?'' sorusuna karşılık da Vali Güler, şenliğe katılacakların taşıyacakları flama, bayrak ve dövizler ile atılacak sloganlarla ilgili tüm hususların tertip komitesince belirlendiğini kaydetti.

Kimlerin konuşma yapacağının da belli olduğunu dile getiren Güler, tertip komitesinin düzenlemelerine uymayanların törene katılamayacaklarını söyledi. Güler, sendika genel başkanlarının, ''Bizim kuralımıza uymayanlar gelmesin'' tarzında çağrıları bulunduğunu ifade ederek, ''Emek ve dayanışma günü dolayısıyla şenlik kutlanacak. Başka amaçlarla gelinmesi söz konusu değil. Tertip heyeti tüm kontrol noktalarında polisimizle birlikte görev alacak. Onlardan da o konuda yardım almış olacağız'' diye konuştu.

''Çıkabilecek olaylara karşı ne gibi önlemler aldınız?'' sorusunu da Vali Güler, şu şekilde yanıtladı:

''Hep geçmişteki olumsuzlukları gündeme getirmeye çalışıyoruz. Biz bütün ihtimalleri değerlendirerek bir planlama yaptık. Ama ağırlıklı planlamamız, şenliğin demokratik ve huzur ortamında geçmesine yöneliktir. Tabii ki her olayın bir tedbiri vardır. Tedbirlerin yazılı olduğu yer de kanundur. Polise verilen yetkiler neyse, kanun çerçevesinde kullanılır. Böyle bir ortamın yaratılmayacağını bekliyoruz. Geçmişte yaşanan olumsuzlukların yaşanmasını istemiyoruz. Orada alınan tedbir, katılımcıların düşünce, ifade özgürlüğünü ve diğer özgürlüklerini en iyi şekilde kullanmalarına yöneliktir. Can, mal ve tasarruf emniyetlerini sağlayacak bir güvenlik konseptidir. Bir diğeri de başkalarının da huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirlerdir. Hem oradaki insanlar haklarını, özgürlüklerini kullanabilecekler, ama başkalarının özgürlüklerini kullanma noktasında bir olumsuzluk olmayacaktır. Anayasa ve kanunlar hangi görevi vermişse, o sınırlar içerisinde kalınacaktır. Karşılıklı anlayış içerisinde bunun gerçekleşeceğine inanıyorum.''

BOMBA İHBARINA YÖNELİK ÖNLEMLER
''Taksim'de bomba ihbarına karşı ne tür önleminiz var?'' sorusunu da Güler, ''Bu tür ihbarlar her zaman olur. 1 Mayıs'a daha günler var. Oralarda her türlü aramalar yapılmış olacak. Arama noktalarında her türlü tedbir alınacak. Tedbir de önceden geliştirilir. Sizin de görevinizi yapmanız için arkadaşlar her türlü önlemi alacaklar'' şeklinde yanıtladı.

Güler, bu yılki kutlamaların gelecek yıllar için önemli bir referans olacağını düşündüklerini belirterek ''Türk-İş Genel Başkanı, konfederasyonlar adına açıklama yaparken, 'Biz İstanbullulara herhangi bir sıkıntı vermek istemiyoruz' dedi. Madem 33 yıldan beri açılmıyor, bundan sonraki 33 yıllarda da devam edebilmesi için bu yılki şenliklerin olumlu bir havada geçmesi lazım'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Cumartesi günü bir olumsuzluk yaşanması halinde 2011'de tekrar izin verilecek mi?'' sorusu üzerine de Vali Güler, ''Hayır efendim. Biz orada Emek ve Dayanışma Gününün kanuna uygun olması şartıyla, kendi alan ve sınırları içerisinde kalmış olması şartıyla her yıl kutlanabilecek bir anlayış bekliyoruz. Elbette bu yıl herhangi bir olayın çıkmamasını bekliyoruz. Kendi şartları ve kuralları çerçevesinde kutlanmasını istiyoruz. İstiyoruz ki bundan sonraki yıllarda da herhangi bir kısıtlama olmasın. Emek ve Dayanışma Gününü şimdiden kutluyorum'' şeklinde konuştu.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, 1 Mayısta Şişli Camisi önünde toplanacak grup, Halaskargazi ve Cumhuriyet caddeleri istikametinden Taksim Meydanı'na girecek ve bu grup için arama noktası, TRT binası ile Divan Kavşağı arasındaki otobüs duraklarının bulunduğu yere kurulacak.

Şişhane'de toplanacak grup, Refik Saydam ve Tarlabaşı caddeleri istikametinden Taksim Meydanı'na girecek, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde aramadan geçirilerek alana ulaşacak.

Dolmabahçe'de toplanacak grup da İnönü Caddesi ve Gümüşsuyu istikametinden Taksim Meydanı'na girecek. Söz konusu grup Gümüşsuyu Parkı önü ile Kültür Sokağı çıkmazı arasında oluşturulacak noktalarda aramadan geçirilecek.

Atatürk Anıtı ve çevresi ile etkinlik alanının güvenliği, sendika konfederasyonlarının görevlendireceği kişiler tarafından alınırken, konuşma platformunun ve alanın iç güvenliğinden sendika konfederasyonları sorumlu olacak.

Sıraselviler ve İstiklal caddeleri ile Kazancı Yokuşu istikametinden Taksim Alanı'na gösteri amaçlı girişlere kesinlikle izin verilmeyecek. İl dışından ve çevre ilçelerden araçlarıyla gelecek katılımcılar araçlarını Mecidiyeköy, Şişhane, Tarlabaşı Bulvarı üzeri ve İnönü Stadyumu çevresine park etmek suretiyle kortejlerini bu bölgelerde oluşturacak.

Etkin emniyet tedbirleri çerçevesinde önceki yıllarda yaşanan kötü olayların tekrarlanmaması için Çevik Kuvvet personeline, ''Kişi ve gruplarla iletişim teknikleri, stres yönetimi, öfke yönetimi ve kontrolü, insan ve toplum psikolojisi'' konularını içeren seminerler verildi.

İl dışından 3 bin 500 Çevik Kuvvet polisiyle birlikte 1 Mayıs'ta görevli personel sayısı 22 bin 361'e ulaşacak.

KAPANACAK YOLLAR VE ALTERNATİF GÜZERGAHLAR
1 Mayısta saat 08.00'den itibaren Mecidiyeköy Metro'dan başlayarak Halaskargazi ve Cumhuriyet caddeleri, Taksim Alanı'na girişe kadar olan güzergah araç trafiğine kapatılırken, alternatif güzergah olarak E-5 Karayolu ile Piyalepaşa Bulvarı, Fişekhane Deresi Caddesi-Kasımpaşa belirlendi. Fatih Unkapanı Köprüsü'nden, Tarlabaşı Bulvarı'nı takiben Taksim Alanı'na kadar olan güzergah trafiğe kapatılacak. Buna alternatif olarak, Atatürk Bulvarı'ndan Unkapanı Köprüsü'ne girmeden Ragıp Gümüşpala Caddesi'ni takiben Galata Köprüsü üzerinden Kemaraltı Caddesi'nden Beşiktaş'a gidilebilecek.

Atatürk Havalimanı'na gitmek isteyen sürücüler Bakırköy sahil yolunu kullanabilecek, Eyüp'e gitmek isteyenler ise Atatürk Köprüsü'ne girmeden sağdan Kadir Has Caddesi'ni kullanacak.

Dolmabahçe önü ve İnönü Stadyumu'nun bulunduğu yerden İnönü Caddesi'ni takiben Taksim Alanı'na kadar olan güzergah araç trafiğine kapatılacak. Alternatif olarak Beşiktaş-Karaköy-Eminönü-Sahil Yolu istikameti kullanılabilecek.

Osmanbey'den, Taksim arası, metro başta olmak üzere Taksim Meydanı'na çıkan ve yukarıda belirtilen toplanma ve yürüyüş güzergahlarında tramvay, füniküler sistem, tarihi tramvay ve benzeri araçlar çalışmayacak.

Hastaneler, alışveriş merkezleri ve benzeri yerlerin çalışmalarıyla ilgili olarak herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecek. Köprü geçişleri ile deniz ulaşımında herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için gerekli önlemler alınarak, vatandaşların kullanımı için Beşiktaş-Eminönü-Sahil Bulvarı'nın trafiğe açık olması sağlanacak.

Açıklamada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün provokasyonlara mahal verilmeden ve istenilmeyen herhangi bir olay yaşanmadan kutlanabilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğünce ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla yüksek koordine içinde gerekli tüm tedbirlerin en üst seviyede alındığı ve etkinlikle ilgisi bulunmayan vatandaşlara yönelik herhangi bir seyahat sınırlaması olmayacağı bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...