İstanbul’da Nevruz kutlaması yapmak isteyen gruba polis ekipleri müdahale etti.

Polisin gaz bombasıyla yaptığı müdahalede BDP Arnavutköy İlçe Yöneticisi Hacı Zengin hayatını kaybetti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentte yaşanan olaylarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Vali Hüseyin Mutlu, olayla ilgili olarak 135 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Mutlu, Hacı Zengin'in BDP yöneticisi olmadığını belirterek, ''Partide görev almış bir pozisyonu yok bildiğim kadarıyla. Parti mensubu, bu doğru" dedi.

'ÖLEN KİŞİ ASTIM HASTASI'
Zengin'in astım hastası olduğunu dile getiren Vali Mutlu, "Ciddi astım rahatsızlığı var. Bununla ilgili tedavi gören birisi. Saat 13.30'da Arnavutköy'deki evinde vatandaşımız. Hastalandığı saat itibariyle 15.30. Hastaneye gidiş saati. Hastanede yapılan değerlendirme, vücudunda herhangi bir bahsettiğiniz gibi, işaret fişeği veya farklı şeylerden dolayı iz veya emare yok. İsabet etmiş herhangi bir şeyden dolayı etkilenme söz konusu değil. Kafasına, vücuduna isabet eden herhangi bir darp emaresi yok'' dedi.

Adli Tıp’ın ölüm nedeniyle ilgili inceleme yapacağını belirten Mutlu, ''Vatandaşımızın yüzünde, vücudunda olayla ilgili, olay yerinde bulunduğu ve orada darp aldığına dair en ufak bir iz yok. Bu, söz konusu değil ama olay yerinde miydi? Bunu emniyetimiz inceliyor. Şu ana kadar biz, olay yerinde olduğuna dair herhangi bir bulguya ulaşmış değiliz'' şeklinde konuştu.

Vali Mutlu, şöyle konuştu:

''Arzu edilen, çok daha büyük çapta olaylarla İstanbul'un ve ülkenin huzurunu kaçırmaya yönelikti. Dün tüm yönlendirmelere ve tahriklere rağmen, polisimizle çatışma arzusuyla meydanlara getirilmeye çalışılan halkımız, bu tahrikçileri dinlememiş ve bunlara fırsat vermemiştir. İstanbul'da dünkü olaylarda sokakta olanların sayısı 2 binden fazla değildir. Biz nevruzun bahar tadında kutlanmasını ve özellikle 21 Mart'ın da izinli olarak kutlanmasını sürekli söyledik. Neticede ölen vatandaşımız bizim yurttaşımız, onun acısını hepimizi yaşıyoruz. Biz 'nevruzu tadında kutlayın' dedik, ama nasıl kutlamak istediklerini hep birlikte gördük. Zararla ilgili araştırmala yapılıyor.''