Zonguldak Valisi Erdal Ata, eski görev yeri Kocaeli'deki deprem konutlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali'nin ziyereti sırasında konuşan Ata, Kocaeli'nde depremzedelerin yaralarının sarılması için Irak Hükümeti tarafından hibe edilen 10 milyon dolarla yapılan deprem konutlarının bürokratlara lojman olarak tahsis edilmesi konusuna değindi.

Vali Ata, ''Kocaeli Valisi olarak görev yaptığım dönemde, bu konutlarda oturanların tespitlerini yaptırdık. 5 iş yeri, 5 dairesi olan, altında lüks otomobili bulunan birtakım kişileri tespit ettik. Ben bunları attım o dönemde.

Bunların mantığı şu, sanki Saddam Hüseyin, depremzede Ahmet, Mehmet, Veli'yi tanıyor da parayı bunlara 'konut yapsın' diye Kocaeli Valiliği'ne gönderdi. Böyle bir şey yok. O dönemde ben olsaydım, belki okul ve hastane yaptırırdım. Irak Hükümeti parayı depremle ilgili Türkiye Cumhuriyeti'ne gönderdi. Ahmet'e, Veli'ye konut yapın diye göndermemiş. Ama maalesef bu öyle hale geldi ki işin demagojisi yapılıyor. Şimdi orada oturanlar tapularını istiyor. Bu tür sorunlar yaşanıyor'' şeklinde konuştu.