NTV

Valilik İstanbullulara deprem eğitimi verecek

Anadolu Ajansı

Türkiye

İstanbul Valiliği, depreme karşı halkın bilinçlendirilmesi, kent ile toplumun afetlere hazır ve dirençli hale getirilmesi amacıyla "Bir Hayat İçin Bir Saatinizi Eğitime Ayırın" kampanyası başlattı.

İstanbullular olası bir depreme eğitimle hazırlanacak.

Bir otelde düzenlenen toplantıda kampanya hakkında bilgi veren İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir, Marmara Depremi'nin üzerinden 14 yıl geçtiğini hatırlatarak, İstanbul'un deprem kuşağında yer aldığını bildirdi.

Özdemir, daha önce yaşanan afetlerden edindikleri tecrübeler doğrultusunda, Valilik olarak kenti, kişi, aile ve kurumlar düzeyinde afetlere karşı hazırlamak için çalışmalarını sistemli bir şekilde sürdürdüklerini ifade etti.

Bu kapsamda, "Bir Hayat İçin Bir Saatinizi Eğitime Ayırın" kampanyasını başlattıklarını anlatan Özdemir, kampanyanın, 17 Ağustos'ta başlayacağını ve ay sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Özdemir, şöyle devam etti:

"Bu kapsamlı çalışmada, konuyla ilgili uzmanları, akademisyenleri, kamu ve özel sektör kurumlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve tek tek bütün bireyler olmak üzere kentin tamamını 'güvenli şehir güvenli yaşam' konsepti altında buluşturuyoruz. Çalışmalarımız, İstanbul'un stratejik konumu ve büyüklüğü nedeniyle bugün dünyadaki kentsel hazırlık uygulamaları arasında benzersiz yönleriyle öne çıkmakta ve örnek gösterilmektedir."

Günay Özdemir, toplumun afetlerle ilgili bilinç ve bilgi düzeyinin artırılmasının, önleme kültürü oluşturulmasının, hazırlık çalışmalarının toplumsal güç birliğine dönüştürülmesinin ise eğitimlerle sağlanabileceğini vurgulayarak, halen 20'ye yakın eğitim versiyonuyla çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

2009'dan itibaren yaygın halk eğitimlerine başlayarak bugüne kadar 650 bin İstanbullu'yu eğittiklerini ve kampanyalarla 5,5 milyon kişiye doğrudan eriştiklerini dile getiren Özdemir, şunları kaydetti:

"Bu yıl İstanbul halkının karşısına 'Bir Saat, Bir Hayat' temasıyla çıkıyoruz. Onları bir saat süren güvenli yaşam eğitimlerine katılarak deprem ve diğer afetlere karşı hazırlık bilgilerini öğrenmeye davet ediyoruz. Bu çalışmanın hedefi deprem başta olmak üzere kentte yaşanabilecek afetlere karşı ortak bir anlayışla hazırlanabilmektir. Afetlere hazır bireyler, aileler, kurumların oluşmasıyla birlikte İstanbul kenti de afetlere hazırlanmış olacaktır. Güvenli yaşam eğitimleri temel olarak 3 seviyeden oluşmaktadır."

'BİR HAYAT İÇİN BİR SAATİNİZİ EĞİTİME AYIRIN' KAMPANYASI
İstanbul Valiliği'nce yürütülen kampanya kapsamında eğitime katılmak isteyenler, 17-18 Ağustos ile 24-25 Ağustos tarihlerinde kentin meydanlarında ve AVM'lerde kurulacak stantlar ile "http://www.guvenliyasam.org/" sitesindeki formu doldurarak ya da İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün "0 212 455 56 00" numaralı telefonunu arayarak başvurabilecek.

Eğitimlerde bireyler, kurumlar ve çocuklar için farklı seviyede güvenli yaşam programları tasarlandı. Programlar farkındalığın artırılması, bilgi ve becerinin geliştirilmesi ve toplumsal güç birliğinin artırılması gibi konuları kapsıyor.