Valilikten Genelkurmay’a cevap

Ankara Valiliği, milli bayramlar ve mahalli anma günleri törenlerinin uygulamasına ilişkin alınan karara yönelik bazı basın yayın organlarının yanlış ve maksatlı yorumlar yaptığını söyledi.

28.12.2010 - 15:13

Atatürk’ün Ankaray’a gelişinin 91. yılı etkinliklerinde bu yıl ilk kez harbiyeli öğrencilerin garnizon koşusu yapılmamasıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı ile valilik arasındaki tartışmada valilikten cevap geldi.

Yazılı bir açıklama yapan Ankara Valiliği, yüce Türk milletinin cesaret ve yiğitliğini bütünleştirdiği kahraman Türk ordusunun ortak şuurun yaşatıldığı ve milletçe yüreklerin buluşturduğu kutsal bir ocak olduğu ifade etti.

Bu itibarla muhataplarınca yapılacak her türlü haber ve yorumların gerekçesi ne olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her türlü tartışmalardan mutlak uzak tutulması gereğinin vurgulandığı açıklamada, "Başkent Ankara'da milli bayramlar ile mahalli ve anma günleri, istiklal ve bağımsızlığımıza bütün benliği ile sahip çıkan aziz Ankaralıların hep birlikte heyecan ve coşkuları ile idrak edilmektedir. Ulusal onur ve estetiğimizin yansıtıldığı bu anlamlı ve önemli günlerin yürütüm ve icrasında, alınan tertip ve tedbirler ile uygulamalarda bayram coşkusunun asıl sahibi olan Ankara halkının genel hayatının olumsuz etkilenmemesi ve günlük yaşamında herhangi bir mağduriyetin yaratılmaması hiç kuşku yoktur ki esas olmalıdır.

Başkent'in ana caddelerinde saatlerce yollarda bekleyen binlerce aracın kornalar çalarak protesto ettiği, toplu taşıma vasıtalarının içerisinden el-kol hareketleri ile yetkililere tepki gösterdiği, ambulansların hastanelere ve çok sayıda kişinin işlerine dahi gidemediği görüntüler içerisinde Ankara ilinde milli bayramlar ile mahalli ve anma günlerinin idrak edilmesi kabul edilemez. Ulusal onur ve estetiği içerisinde ortak coşkuyu tazammum eden ve halkımızın ortak şuurla, heyecan ve gururla kutlamaları gereken bayramlar hepimizin müşterek hedefi olması gerekmektedir.

Bu nedenle Ankara ili mülki hudutları dahilinde, milli bayramlar ile mahalli ve anma günleri törenlerinin icrasında önemli arterler ile ana caddelerde ve benzeri mahallerde bundan sonra Ankara halkının genel hayatını olumsuz etkileyebilecek yaya-motorize herhangi bir program uygulaması yapılmayacağı hususu Ankara Valiliği'nin 10.12.2010 tarih 21502 sayılı yazıları ile başta 4. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı dahil tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşları, vakıf, kulüp ve derneklere çok önceden duyurulmuştur."

Seymenlerin Ankara'nın simgesi olan Ulus Meydanı ve Vilayet Alanı'nda, Garnizon Yürüyüşü'nün Anıtkabir içi ve mücavirinde, uluslararası takvime bağlanan Atatürk Koşusu'nun da güzergahlarının yeniden gözden geçirilerek uygulanması gerektiği hususunun ilgililerine bizzat ve önceden bildirildiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

"Kaldı ki Anıtkabir'de ve mücavirinde gerçekleştirilecek Garnizon Koşusu içinde hiçbir makamdan veya programdan izin alınmasına gerek bulunmamaktadır."

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 91'nci yıl dönümü törenlerinin bu anlayış içerisinde geniş halk katılımlarıyla ve kutlama programına göre uygulandığı aktarılan açıklamada şunlara yer verildi: "Ana cadde ve benzeri mahallerde sadece uluslararası takvime bağlanmış ve güzergahları önceden belirlenen Büyük Atatürk Koşusu başarıyla gerçekleştirilmesiyle gün boyu yürütülen tüm etkinlikler ortak şuur, coşku ve katkılarıyla planlandığı gibi tamamlandı.

Milli bayramlar ile mahalli ve anma günlerinin ulusal onur ve estetiği içerisinde kutlanmasında; tarihi şuur, ortak coşku ve halkın geniş katılımının sağlanmasında gerekli her türlü tertip ve tedbirlerin alınmasında görev ve sorumluluğu olan Ankara Valiliği'nin kanuni yetkilerine dayanarak yaptığı tasarrufların anlaşılmaz ve kabul edilemez ûslûp ve yorumlarla tartışılması izahtan varestedir. Ankara Valiliği; büyük Ata'sını aydınlık zihinlerinde, vefakar sinelerinde ve engin sevgilerinde yaşatan Ankaralılarla birlikte, el ele ve gönül gönüle bayramların coşkuyla kutlanmasına yönelik tedbirlerin alınmasına devam edecektir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...