Vali'nin 'Bilinen Bayan' tanımına itiraz

CHP'li vekil polislerin kullandığı 'Bilinen Bayan' teriminin anlamını sordu, İstanbul Valisi yanıtladı ancak vekilden 'ataerkil ve muğlak' eleştirisi geldi.

10.05.2012 - 09:18

Vali'nin 'Bilinen Bayan' tanımına itiraz

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, basında çıkan "İstanbul Emniyeti’nde 'Bonus' uygulaması" haberleriyle ilgili olarak, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması amacıyla soru önergesi verdi.

Bakan adına yanıt veren İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, polisin kullandığı 'Bilinen Bayan' terimine de açıklık getirdi: Tabir, teşhircilik yaparak trafik güvenliğini tehlikeye düşüren bayanlar...

Açıklamaya itiraz eden Onur, “Bilinen Bayan tanımlaması açıkça ataerkil ve muğlak. Teşhirciliğin sınırı nedir? Kanunlarda cinsel organlar olarak tanımlansa da kısa etek, göğüs dekoltesi gibi maço erkek anlayışının tacizlerine konu olan kıyafetleri giyen tüm kadınlar bilinen bayan mıdır? Örneğin kaldırımda duran bir ‘trans’ trafiği nasıl engellemektedir” diye sordu.

Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp'in haberine göre Vali Mutlu, 'Bonus' uygulamasıyla ilgili de, “Puanlama, bölgenin suç oranı ve çeşidine göre düzenlendi. Performansı iyi personel daha aktif, düşükler ise daha uygun birimlerde değerlendirildi. Puanlamayla ilgili herhangi bir keyfilik söz konusu değildir” dedi.

Vali Mutlu, “Balyoz, Devrimci Karargâh, Ergenekon ve KCK” gibi soruşturmalarda görevli personel için 'Bonus' uygulaması olmadığını belirtti.

Mutlu ayrıca, “Travesti ve transseksüellere, adli olaya karışmadıkları sürece cezai işlem uygulanmayıp, cinsel tercihlerinden dolayı bir sorgulama yapılmadığını da belirtti ve “Otoyollar, trafik güvenliğini tehlikeye düşürme durumlarında travesti olup olmamalarına bakılmaksızın, şahıslar hakkında gerekli kanuni işlem yapılıyor” vurgusu yaptı.

Vali Mutlu, “Hedef kitle kimler” sorusuna da, “Çok sayıda suç işleyen (uyuşturucu, hırsızlık, kapkaç, gasp vb), olaylara karışmış ve aranması olan, üzerinde suç unsuru bulunan şahıs” karşılığını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...