Valiye göre bu görüntüler normal

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Otağ-ı Hümayun’un açılışında polisin DİSK üyelerine yaptığı müdahaleyi “normal” olarak nitelendirdi. Mutlu, "Gaz kullanılmadı, aşırı tedbir yok" dedi.

Haberler 28.12.2010 - 12:29

Valiye göre bu görüntüler normal

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, dün Otağ-ı Hümayun’un açılış töreninde çıkan olayları değerlendirdi.

İstanbul Valisi Mutlu, açılış törenine akademi ve sanat çevrelerinden 200 dolayında kişinin katıldığını söyledi.

Program sırasında açılışı protesto etmek ve bu konuda görüşlerini açıklamak isteyen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin de içinde bulunduğu yaklaşık 50 kişilik bir işçi grubunun olay yerine geldiğini anlatan Mutlu, üniversiteye girmek isteyen grubun uyarıldığını anlattı.

Mutlu, olayın yaşandığı yerleşkenin girişine, daha önceki olaylara karıştıkları emniyet tarafından tespit edilen bir grup öğrencinin geldiğini ve olayların fitilini ateşleyenlerin bu öğrenciler olduğunu savundu.

'GAZ KULLANILMADI'
Polisin, üniversitenin talebi doğrultusunda engelleme yaptığını ve bu sırada herhangi bir gaz kullanımı söz konusu olmadığını ifade eden İstanbul Valisi Mutlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu grubun içeri girme isteği üzerine, üniversitenin talebi doğrultusunda engelleme yapan polisimize karşı öğrenciler tarafından bir tavır geliştirildi. Bununla ilgili kendilerine gerekli uyarılar yapılmış olmasına rağmen, polisin dağılmaları, içeri girmemeleri yönünde ısrarlı beyanlarına rağmen, kısa süreli bir arbede yaşandı. Burada ifade edildiği gibi en ufak bir şekilde gaz kullanma hadisesi yoktur. Bunu çok net ve açık bir şekilde ifade ediyorum. Basınımıza intikal eden görüntü ve fotoğraflardan da çok net gözüküyor. Birkaç polis memurumuzun bir müdahalesi var. Bu müdahale normal bir müdahaledir. Çünkü, orada polisimizle artık aynı noktaya gelmiş, içeriye girmek isteyenlere karşı bir müdahale pozisyonu var. Engellemeye dönük bir tavırdır. Orada hiçbir aşırı tedbir de alınmamıştır ama tartışmalı ortamlarda ufak tefek her zaman sıkıntılar yaşanabilir. Ancak, sayın DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve oradaki işçilerimize yönelik bir müdahale olmamıştır, bunu da özellikle ifade etmek istiyorum.''

DİSK ÜYELERİ YARALANMIŞTI
Osmanlı ordusunun Batı'ya yapacağı seferlerden önce ordunun toplandığı Otağ-ı Hümayun'un onarımından sonra dün açılış töreni yapılmıştı.

Aralarında DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin de bulunduğu gruba polis müdahale etmişti. Olaylar sırasında bazı DİSK üyeleri yaralanmıştı.

Otağ-ı Hümayun'un 12 Eylül 1980'de DİSK üyelerinin sorgulandığı bir işkencehane olduğunu ifade eden DİSK, binanın müze olmasını istiyor.

Sayfa Yükleniyor...