KCK ana davasında yargılanan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Van'da "PKK/KCK terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanan, aralarında Bekir Kaya'nın da bulunduğu 13 sanığa 7 ile 15 yıl arasında hapis cezası verildi.

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Sanık avukatları, mahkeme heyetinden dosyada ifadeleri bulunan gizli tanıkların usulüne uygun dinlenmesini talep ederek, ek süre istedi.

Cumhuriyet savcısı, sunduğu mütalaada sanıkların "PKK/KCK terör örgütüne üye olmak" suçunu işledikleri iddiasıyla cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti, PKK/KCK terör örgütüne üye olmak suçundan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Kaya, Cüneyt Caniş ile Veli Avcı'yı on beşer yıl, Nezahat Ergüneş, Halis Cakır ve Metin Adugit'i 13 yıl altışar ay, Mehmet Şirin Yıldız, Mihriban Şah ve Murat Durmaz'ı on ikişer yıl, İhsan Güler, Abdulkerim Sayan ve Derviş Polat'ı dokuzar yıl, Hecer Sarıhan'ı da 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırdı.

Sanık avukatları, duruşmanın ardından karara itiraz edeceklerini belirtti.

Van'da 7 Haziran 2012'de terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik operasyonda Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da aralarında bulunduğu 13 sanık gözaltına alınmıştı. Tutuksuz yargılanan sanıklar hakkında "terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla dava açılmıştı.