Van depremi düğünleri de vurdu

Van'da 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremler sonrası düğünler iptal edilmeye başlandı. Evlilik çağına gelen gençlerin ilk randevularını aldığı düğün, gelinlik ve kuaför salonları, üst üste gelen iptaller nedeniyle dükkanlarını kapatıyor.

Anadolu Ajansı 26.11.2011 - 10:16

Van depremi düğünleri de vurdu

Kazım Karabekir Caddesi üzerinde 9 kişinin hayatını kaybettiği Nezir Baş binasının yanında bulunan Seray Gelinlik ve Kuaför Salonu, evleneceklerin tüm randevularını iptal etmesi üzerine kapıya kilit vurdu. İşyeri sahibi Ozan Erik, 7.2 şiddetindeki depremde işyerinde olduğunu ve 7 katlı binanın çökmesini saniye saniye izlediğini söyledi.

23 Ekim'deki büyük depremden sonra işyeri olarak büyük zarar gördüklerini ve yaklaşık 50 bin lira kayıplarının olduğunu ifade eden Erik, ''Ortalama 30 tane randevum ve gelinlik siparişi iptal oldu. Gelinlik ve kuaför hizmeti veriyorum burada. Ama bütün hepsi iptal oldu. Kira, elektrik, su faturaları ve bunun gibi giderlerim var. O yüzden bu yükü kaldıramayacağım için dükkanı mecburen boşaltıyorum. Van'da düğünler bitti. İnsan kalmadı burada. İş gücü yok, para yok. Van'daki mevcut 6 düğün salonundan 3'üyle çalışıyoruz. Ve bu salonlar da siparişlerini iptal etti. Çünkü düğün sahipleri de düğünlerini iptal etmiş.''

5.6'LIK DEPREM DE ETKİLEDİ
İlde düğün, sünnet ve toplantılarda hizmet veren düğün salonlarını ilk deprem olan 7.2 kısa bir süre etkilerken, peşinden gelen 5.6 şiddetinde deprem ise düğün salonlarının tüm ümitlerini bitirdi.

İlk büyük depremden sonra kısa süreli bir durgunluk yaşadıklarını, daha sonra tekrar düğün için taleplerin arttığını belirten Diren Düğün Salonu İşletmecisi Cengiz Karakoyun, 5.6'lık depremden sonra bütün randevuların iptal edildiğini söyledi. Karakoyun, ''Pazar günü düğünümüz vardı. Ben salondaydım ve düğün için hazırlık yapıyorduk. Saat 14.00'a 20 kala dışarıya çıktım deprem oldu. Müthiş bir şaşkınlık ve şok yaşadık diyebilirim o anda'' dedi.

ONLARCA DÜĞÜN İPTAL OLDU
Sektörde müthiş bir etkilenme olduğunu ve bayramdan sonra yoğun düğün talepleri bulunduğunu belirten Karakoyun, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Depremden önce bayağı bir yoğunluk yaşadık. Ne yazık ki o depremle birlikte onlarca düğünümüz iptal oldu. Birinci depremden sonra iptaller geldi. Ama sonrasında talepler yine gelmeye başladı. 5.6'lık artçı gelmeden yoğun talepler oldu. Kasım ve Aralık ayları dolu geçecek durumdaydı. 60 civarında bir düğün olmasını bekliyorduk. 40'a yakın da randevu almıştık zaten. İkinci artçıyla beraber bütün düğünlerimiz iptal oldu. Ekonomik olarak 70 bin liraya yakın kaybımız olduğunu söyleyebiliriz. Birlikte çalıştığımız kuaför, pastane ve birlikte çalıştığımız diğer alanlardaki esnaflarda bizimle birlikte çok zarar gördü.''

Depremde oturdukları evin kullanılamaz hale geldiğini, bu nedenle ailesini yakınlarının yanına gönderdiğini belirten Karakoyun, yakında salonu kapatıp ailesinin yanına gideceğini söyledi. Karakoyun, deprem nedeniyle yaklaşık 300 düğünün iptal edildiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...