Van emniyetinde çocuklar için kütüphane

Van Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince, çeşitli suçlardan dolayı gözaltına alınan çocuklar için nezarethanede kütüphane oluşturuldu.

Anadolu Ajansı 01.03.2010 - 11:53

Van Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Emniyet Amiri Kenan Özkan tarafından geliştirilen proje kapsamında, şubede açılan nezarethanede oluşturulan kütüphaneye, dünya klasikleri ve 100 Temel Eser arasında yer alan çok sayıda kitap yerleştirildi.

Nezarethaneyi ziyaret eden İl Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, çocuklara suç işlemeden önce sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

Herhangi bir şekilde bazı olumsuz olaylara karışmış çocukların, şubeye geldiğinde en iyi şekilde karşılandığını anlatan Mert, şunları kaydetti;

''Çocukların adli aşama safhasında, vakitlerini en iyi şekilde geçirebilmesi ve polisin gözetimi altında bulunduğu süre zarfında, herhangi bir psikolojik sorun yaşamaması amacıyla böyle bir uygulama başlattık. Bunun da gerçekten olumlu yansımaları oluyor.

Bu anlamda hem suça karışmış çocuklarımıza yönelik sosyal faaliyetlerimiz, hem de sokakta çalışmak zorunda olan çocuklarımız için faaliyetlerimiz vardır. Bütün amacımız çocuklarımıza sahip çıkmaktır. Çocuklarımızı potansiyel suç tehlikesi olmaktan kurtarmak için polisiye görevlerimiz vardır. Ancak asıl amacımız sosyal yöndeki çalışmalarla çocuklara sahip çıkmaktır.''

Çocukların en fazla hırsızlık ve sokak gösterileri gibi suçlar nedeniyle gözlem altına alındığını belirten Mert, şöyle devam etti:

''Ailelere diyoruz ki, çocuklarımıza hep birlikte sahip çıkalım. Özellikle sokakta mendil ve benzeri gibi şeyler satan çocuklarımızdan herhangi bir şey almayalım, çalışmaya teşvik etmeyelim. Çalışmak zorunda olan çocuklar mutlaka bizimle irtibat kursunlar. Her çocuktan bir mendil almak ya da ayakkabı boyatmak, sigara almak, o çocukların içinde bulunduğu ortamın devam etmesi yönünde teşvik olur.''

Çeşitli suçları işledikleri iddiasıyla gözaltına alınan çocukların ailelerine, iyi niyet mektubu hazırladıklarını belirten Mert, ''Bir taraftan polis olarak onları örselemeden, psikolojik bir travmaya sokmadan işlemlerimizi yürütüyoruz. Diğer taraftan ise buraya her zaman gelinebileceği, her zaman danışmanlık hizmetinin alınabileceğini bu mektuplarla bildiriyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...