Van Gölü tehlikede

450 kilometrelik kıyısı ve 3 bin 712 kilometrekarelik su yüzeyiyle Türkiye'nin en büyük gölüne sahip olan Van,  büyük doğal zenginliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya..

23.06.2009 - 07:41

Van Gölü tehlikede

Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapan doğunun incisi Van, son yıllarda köyden kente yaşanan göçle büyük değişime uğradı. Caddelerinde artan kalabalık, sokaklarında değişen insan yüzleri ve varoşlarında yükselen yoksulluk, Van'da büyük erozyona yol açtı.

450 kilometrelik kıyısı ve 3 bin 712 kilometrekarelik su yüzeyiyle Türkiye'nin en büyük gölüne sahip olan Van,  büyük doğal zenginliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya..

Çünkü doğu anadolu bölgesinin denizi olarak kabul edilen Van Gölü, her geçen gün biraz daha kirleniyor. Kirlililiğin temel nedeni, çevrede yaşayan bir milyona yakın insanın evsel atıkları.. Atıklar doğrudan veya dolaylı bir şekilde akarsular aracılığıyla göle karışıyor.. Atıkların yıllık miktarı 75 milyon tonu buluyor..

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yardımcı Doçent Doktor Fevzi Özgökçe anlatıyor: “Van Gölü bir dünya mirası, bu eko sistem sadece Van ve Türkiye ile ilgili değil, küresel ölçekte düşünürsek önemli bir yere sahip. Hem ulusal hem de uluslar arası projeler için Van gölü uzanacak elleri beklemekte.”

Van Çevre Derneği Başkanı İbrahim Şahin de şunları söylüyor:  “Görüyoruz ki yetkililer sık sık Van Gölü ile ilgili sempozyumlar basın açıklamaları gibi şeylerle bizi avutmaya çalışıyorlar. Görüldüğü gibi Van Gölü şu anda SOS veriyor. Göl kirlilikle kentten gelen çöplerle, poşetlerle SOS verdiğini görüyoruz. Şunu ifade etmek istiyorum. Yani Van Gölü ile ilgili denilecek bir şey kalmadı. Haliç gibi temizlenecek bir yer değil."

Kimi zaman yerel kimi zaman da ulusal ölçekte kampanyaların düzenlendiği gölle ilgili, Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Sorunları Araştırma Komisyonu da, bir rapor hazırladı. Ancak tüm kampanya ve çalışmalara rağmen gölün kurtarılması için atılmış somut bir adım yok.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...