Van Gölü'nü temizlediler

Van Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri, kirliliğe dikkat çekmek amacıyla Van Gölü'ne dalarak çöp topladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.10.2011 - 14:43

Van Gölü sahilindeki Edremit-Gebze Su Sporları Merkezinde bir araya gelen Van Denizcilik Anadolu Meslek Lisesinden 5 öğrenci, dalgıç kıyafetleri giyerek göle daldı.

Gölün derinliğindeki çöpleri yüzeye çıkararak sahilde bekleyen arkadaşlarına veren öğrenciler, bu etkinlikle, 'nin en büyük gölü olan Van Gölü'ndeki kirliliğe dikkati çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Van Gölü'nde ikinci kez temizlik yaptıklarını belirten okul müdürü Murat Yılmaz ise gölün bu bölge için önemli bir kaynak olduğunu ifade etti.

Her kesimdeki vatandaşın, Van Gölü'nün öneminin farkına varması gerektiğini anlatan Yılmaz, ''Kentimizde, çok eski yıllara dayanan bir denizcilik kültürü var. Bu kültürün yeniden canlanması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz'' dedi.

Yılmaz, okuldaki öğrencilerin su sporları merkezinden de önemli ölçüde yararlandığını bildirerek, şunları kaydetti:''Göl aslında temiz gibi görünse de hızla kirleniyor. Biz öğrencilerimize gölün temiz tutulması bilincini aşılamaya çalışıyoruz. Çünkü gölümüzün sanayileşmiş kentlerdeki sular gibi kirlenmesini istemiyoruz. Bugün bu nedenle buradayız. Gölde temizlik yaptık. Amacımız kirliliğe dikkati çekmek ve çevre bilincini oluşturmak.''

Yılmaz, dalgıç öğrencilerin gölden araç lastiği, cam şişe, demir parçaları, inşaat malzemeleri ve plastik maddeler çıkardığını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...