Van'da şehit olan 6 askerlere veda

Van'daki terör saldırısında şehit olan 6 asker, düzenlenlerin ardından memleketlerine uğurlandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.05.2016 - 16:12 | Son Güncelleme : 25.05.2016 - 18:00

Van'da şehit olan 6 askerlere veda

Van'ın Çaldıran ilçesindeki terör saldırısında şehit olan 6 askerden ilk olarak 3'ü için tören düzenlendi.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Helikopter Filo Komutanlığında düzenlenen törende şehitler İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur, Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş İbrahim Tıraş ve Jandarma Uzman Çavuş Murat Sarıgül'ün öz geçmişleri okundu.

İl Müftüsü Nimetullah Arvas'ın okuduğu dua sonrası şehitler İbrahim Tıraş (Gaziantep) ve Murat Sarıgül (Bitlis) memleketlerine uğurlandı.

Binbaşı Cesur'un cenazesi ise, eşi hemşire Seda Cesur acı haberi bir yakınını ziyarete geldiği Konya'da öğrendiği için ilk olarak Konya'ya getirildi.

Şehidin cenazesi Konya'da eşi Seda Cesur, yakınları, Konya Valisi Muammer Erol, 3'üncü Ana Jet Üs Komutanı ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar ve protokol üyeleri karşıladı.

Şehidin cenazesi taşıyan Türk Yıldızları'na ait uçak havalimanına iniş yaptığında, Seda Cesur, eşinin cenazesini ayakta karşıladı.

Bir yakınlarının kucağındaki her şeyden habersiz oğlu Demir Alp de, uçağı görünce alkışlayıp, selamladı.

Seda Cesur, daha sonra oğlunu kucağına alarak, eşinin cenazesinin bulunduğu uçağa bindi. Ardından şehidin cenazesi defnedilmek üzere memleketi Muğla'ya uğurlandı.

BİTLİS'TE TOPRAĞA VERİLDİ

Şehitlerden 43 yaşındaki Murat Sarıgül, memleketi Bitlis'te toprağa verildi.

Şehidin naaşı baba evinin önünden geçirildiği sırada ellerinde Türk bayraklarıyla tekbir getiren vatandaşlar, "Kahrolsun PKK" sloganı attı. 

Şehidin cenazesine büyük katılım gösteren ilçe halkı, ev ve iş yerlerine Türk bayrakları astı. 

"ÜZÜLME KIZIM BEN ÇOK GURURLUYUM"

25 yaşındaki astsubay İbrahim Tıraş cenazesi ise memleketi Gaziantep'te toprağa verildi. Cenaze baba evinde helallik alınmasının ardından cenaze namazının kılınacağı Hurşit Camisi'ne götürüldü.

Bu sırada şehidin eşi İpek Tıraş ile kayınvalidesi Nurten Kurt ağıtlar yaktı. Kurt, "Üzülme kızım, ben çok gururluyum. Gerekirse kuzularım yerine ben de giderim." diye feryat etti. Şehidin eşi Tıraş da annesine sarılarak gözyaşları içinde "Neden beni bırakıp gittin" sözleriyle acısını dile getirdi.

Oğlunun tabutunu ve fotoğrafını öpen şehidin annesi Elif Tıraş da "Ana sütüm helal olsun sana. Şehitler ölmez vatan bölünmez" diyerek ağladı. 

Şehit eşinin tabutunun yanına Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in kolunda gelen İpek Tıraş, tabuta sarılıp gözyaşı döktü.

İl Müftüsü Ahmet Çelik'in yaptığı duanın ardından cenaze namazı kılındı. Şehit Tıraş'ın naaşı, askerlerin omuzunda bir süre taşındıktan sonra Nurdağı Şehitliği'nde toprağa verildi.

İKİNCİ TÖREN

İkinci tören ise Jandarma Astsubay Üstçavuş Murat Demirci, Jandarma Uzman Çavuş Emre Türkmen ve Jandarma Uzman Çavuş Ferdullah Kaygusuz için yapıldı.

Törenin ardından Jandarma Astsubay Üstçavuş Murat Demirci'nin cenazesi Amasya'ya, Jandarma Uzman Çavuş Emre Türkmen'in cenazesi Nevşehir'e ve Jandarma Uzman Çavuş Ferdullah Kaygusuz'un cenazesi de uçakla Samsun'a gönderildi.

Van Çaldıran-Ağrı Doğubayazıt karayolunun, dün bölücü terör örgütü mensupları tarafından kesilerek 10 TIR'ın yakılması olayına müdahale etmek için saat 17.00'de bölgeye intikal eden zırhlı aracın geçişi sırasında, önceden tuzaklanan el yapımı bombanın patlatılması sonucu, 6 asker şehit olmuş, 2 asker yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...