Van'da bisiklet günleri

''Bisikletime Biniyorum Doğayı Koruyorum'' projesi kapsamında Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen 15 üniversite öğrencisi, bisiklet kullanımına dikkat çekmek amacıyla Van'da pedal çeviriyor.

09.07.2009 - 11:22

Van'da bisiklet günleri

VAN -Doğa Gözcüleri Derneği, BM Kalkınma Programı ve Gençtur tarafından 1 yıl önce hazırlanan proje kapsamanda 15'i Avrupa ülkelerinde 15'i Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi 30 kişi, bisiklet kullanımını dikkat çekmek amacıyla Van'da çeşitli etkinlik düzenliyor.

Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Sarı, Doğa ile insan arasında bozulan uyumu yeniden sağlamak ve harekete geçirmek amacıyla,''Bisikletime Biniyorum Doğayı Seviyorum'' projesinin yürütüldüğünü söyledi.

Bisiklet kullanımını yayınlaştırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini anlatan Sarı, ''Kampüs içerisinde bisiklet kullanımı için yollarının işaretlenmesini yaptık. Ayrıca bisiklet kullanmak isteyenlere de eğitim verildi. Projenin bir ayağı ise bisiklet ile doğayı bütünleştirmekti. Bisikletle giderken yolun kenarında açan çiçeği fark edebilirsiniz ama arabanızla giderken bunu göremezsiniz. Bisiklet kullanırken doğaya nasıl bakılacağı konusunda da öğrencilerimize eğitim veriyoruz '' dedi.

''FARKLI KÜLTÜRLERİ ÖĞRENİYORLAR''
Proje kapsamında gençlerin uluslararası tecrübelerini arttırmak amacıyla bisiklet ve öğrenme kampı düzenlediklerini anlatan Prof. Dr. Sarı, şunları söyledi: ''Kendi üniversitemizde 15 öğrencimiz Avrupa ülkelerinden gelen 15 öğrenci ile birlikte yaşayarak dil bilgilerini geliştiriyorlar. Dışarıdan gelen yabancı öğrenciler de bizim kültürümüzü yakından tanıma fırsatı buluyor, ayrıca bisiklete binerek Van'ın tarihi doğal ve kültürel yerlerini görme sansına kavuşuyorlar. Projemiz sosyal amacını bu şekilde gerçekleştirmiş olacak hem de kültürel alışverişle birlikte bisiklete binmiş olacaklar. Biz bu proje ile doğanın korunması ve bisiklet arasındaki ince çizgiyi biraz daha kalınlaştırıp güçlendirmiş olacağız.'' Kent merkezi ve tarihi turistik yerlerde düzenledikleri bisiklet turlarının yerel halkın da ilgisini çektiğini kaydeden Sarı, bisiklet kullanımının artmasında bu tür etkinliklerin büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...