Van'da çalışan memura 300 lira tazminat

Van, Merkez ve Erciş'te görevli kamu çalışanlarına, 6 ay süreyle, 300 lira tazminat ödenecek.

Anadolu Ajansı 14.12.2011 - 11:37

Van'da çalışan memura 300 lira tazminat

Geçen hafta Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan tazminat kararı, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Söz konusu tazminattan, Van Merkez ve Erciş ilçesinde bağlı yerleşim birimleri dahil olmak üzere, sürekli görevle fiilen çalışan devlet memurları, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, uzman jandarma, uzman erbaş, hakim ve savcılar, yükseköğretim personeli, kamu kurum ve kuruluşlarındaki sürekli ve geçici işçiler ile sözleşmeli personel yararlanacak.

Depremle ilgili Van Merkez ve Erciş'te görevlendirilenler de tazminattan yararlanacak. Tazminat ödemeleri, 23 Ekim 2011 tarihinden itibaren 6 ay süreyle, 300 lira olacak.

Tazminattan, eşlerden her birinin ayrı ayrı yararlanması durumunda, her bir eşe bu tutarın yüzde 75'i ödenecek. Karara göre, tazminat, fiilen görev yapılan süreyle orantılı olarak ay sonunda ödenecek ve tazminatlar, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulamayacak.

Deprem nedeniyle fiilen fazla çalışma yaptırılan devlet memurlarına, 23 Ekim 2011 tarihinden itibaren 6 ay süreyle, ayda 90 saati ve saat başına merkezi yönetim bütçe kanununda belirtilen fazla çalışma ücretinin 2 katını geçmemek üzere, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca belirlenecek esaslar çerçevesinde fazla çalışma ücreti ödenecek.

Fazla çalışma ücreti ile geçici olarak görev yapan personele ödenecek tazminat, Van Valiliğinde açılan özel hesaptan ödenecek ve Geliştirme Ödeneği Ödenmesine Dair Kanun uyarınca da Van Merkez ve Erciş ilçesi için uygulanmakta olan geliştirme ödeneği oranları, 15 Ocak 2012 ve 14 Temmuz 2012 tarihleri arasında, 6 ay süreyle yüzde 500 olarak uygulanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...