Van'da kuduz karantinası ihtimali

Van'da iki büyükbaş hayvanın ölümünde kuduz şüphesi! İncelemer sonunda ölüm nedeninin kuduz olduğu saptanırsa, hayvanların yaşadığı bölge karantinaya alınacak.

Anadolu Ajansı 22.09.2014 - 11:14

Van'da kuduz karantinası ihtimali

Tuşba ilçesinde, iki büyükbaş hayvanın ölümü üzerine yapılan incelemede, hayvanlardan alınan numuneler kuduz şüphesiyle laboratuvara gönderildi.

Şemsibey Mahallesi'nda yaşayan ve besicilikle uğraşan Mehmet Koç, ahırında bulunan iki büyükbaş hayvanı, hareketlerinin değişmesi ve huysuzlanmaları üzerine Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine götürdü.

Burada yapılan kontrollerinin ardından kuduz şüphesiyle farklı bir ahıra bırakılan iki hayvan, kısa süre sonra öldü. Koç, hayvanların ani ölümü üzerine konuyu Tuşba Belediyesi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bildirdi.

Bunun üzerine mahalleye giden veteriner hekimleri, ölen hayvanlardan aldıkları numuneleri Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü Laboratuvarına gönderdi.

Belediyeye ait kamyona bırakılan hayvanların leşleri ise belediye ekipleri tarafından kırsal bir alana gömüldü.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Salih Şirazi, laboratuvarda yapılacak incelemenin ardından hayvanların kuduz olup olmadığının belirleneceğini bildirdi.

Kuduz mikrobuna rastlanıldığı takdirde söz konusu bölgenin karantinaya alınacağını vurgulayan Şirazi, gerekli çalışmanın yapılması için laboratuvar sonucunu beklediklerini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...