Vapurda giderken

İstanbul'da vapurda giderken gazete okumak yerine deniz kuşlarını seyredin, mucizelerle karşılaşacaksınız.

11.04.2009 - 08:46

Vapurda giderken

Vapur dolusu insan bir yakadan diğerine olan yolculuklarında gazetelerini rahatça okuma fırsatını değerlendirir.

Belki de o nedenle baharda kafaları kararmaya başlayan Karabaş Martıları (Larus ridibundus) izleyemez, yazları ortadan neden kaybolduklarını sormazlar bile.

Binlerce Karabaş Martı bu Önemli Doğa Alanı'nda kışlamakta ve yaza doğru alanı terk etmektedir. Çoğu insan kahverengi kırçıllı martıları yaşlanmış, bembeyaz olanları ise genç sanır.

Halbuki gerçeğin tam tersi olduğunu öğrendiklerinde, bu durumu diğer insanlara anlatmaları zor olur. Yolcuların çoğu denizin hemen üzerinde uçan Yelkovan (Puffinus yelkouan) sürülerini de kaçırır. Binlerce Yelkovan Marmara'dan Karadeniz'e, Karadeniz'den Marmara'ya uçar durur. Sabah Salacak sahilinde yürüyüşe çıktığınızda, eğer tüm Yelkovanların suyun üzerinde oturduğunu görürseniz mutlaka eve koşarak fotoğraf makinenizi alıp bu anı kaydetmeniz gerekir. Bu nadir anı özel bir balık akınına borçlu olduğunuzu ancak akşam haberlerini dinlediğinizde anlayabilirsiniz. Onları bir balık akını durdurmuştur. Yelkovanlar Boğaz'ın en yaygın kuşlarında biri olsa da bugüne kadar nerede üredikleri saptanamamıştır.

Kuş göçü için dünyada büyük önem taşıyan İstanbul şehir merkezinin bir kısmı, özellikle Haliç bölgesi, Önemli Doğa Alanı sınırları içindedir. Türkiye'de ve dünyada kuş göçünün en iyi izlenebildiği alanlardan biri olan İstanbul Boğazı, göç süresince yüz binlerce sukuşu, yırtıcı ve ötücü kuş türüne ev sahipliği yapar. Küçük orman kartalı, yılan kartalı, küçük kartal, kara çaylak, leylek, kara leylek gibi süzülen kuşların kalabalık sürüleri Boğaz üzerinde kolayca görülebilir.

Sonbaharda Çamlıca'ya çay içmeye ve doyumsuz İstanbul manzarası izlemeye çıkanlar bu işe kendilerini öylesine kaptırırlar ki, üstlerinden geçen binlerce kartalın farkına bile varmazlar. Söylendiğinde şaka yaptığınızı düşünüp yüzlerinde şüpheli bir ifadeyle size bakarlar. Eğer kanıtlama anındaysanız ve o sırada kartal, şahin veya yoz atmaca sürüleri üzerinizden geçiyorsa karşınızdakinin dudaklarından iki kelime dökülür:"Vay canına!"

Kaynak: Doğa Dergisi/ Önemli Doğa Alanı "Boğaziçi" yazısından
Yazı: Bahar Bilgen

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...