Varlı: Özal'ın ölüm nedeni kalp krizi

Turgut Özal'a son müdahaleyi yapan doktorlar bugün savcıya ifade verdi, 3 doktordan Kubilay Varlı ölüme yönelik koydukları teşhisin "kalp krizi" olduğunu söyledi.

23.12.2010 - 12:16

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü ile ilgili başlatılan soruşturmada bugün Özal'a son müdahaleyi yapan doktorlar Hilmi Özkutlu, Kubilay Varlı ve Celal Çeliktaşar, savcıya ifade verdi.

Yaklaşık 2 saat süren ifadenin ardından doktorlar, ayrı ayrı adliyeden ayrıldı.

Ankara Adliyesi'nde gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği doktorlardan Kubilay Varlı, ifade verdikten sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Doktor Kubilay Varlı, "Tıbbi durum neydi?'' sorusunu ''Çıkan şeylere göre öğrenirsiniz. Savcı beye anlattım'' şeklinde yanıtladı.

Zehirlenme iddialarının sorulup sorulmadığı şeklindeki soruya da Varlı, ''Sordular, ama o konuda bilgimiz yok. Tıbbi olarak onu tespit edemiyorsunuz'' diye yanıt verdi.

"Dış görünüşü itibariyle de zehirlenme bulgusu var mıydı?" sorusuna Dr. Varlı'nın yanıtı şöyle oldu.

''Bilemiyorum. O telaş içinde öyle bir düşüncemiz olmadı ama bütün olay kalp krizi gibi görünüyordu.''

''Tıbbi açıdan kalp krizi ile zehirlenme fark eder mi? İkisinin bulguları aynı mıdır yoksa?'' sorusu üzerine Varlı, ''Farklıdır ama yani bazı şeyleri o anda kaçırabilirsiniz. Ama zehirlenme belirtisi gibi bir şey hatırlamıyorum. Çok zaman geçti. Ama yoktu. O günkü kayıtlarımızda da yok'' diye konuştu.

''Tahlillerden bir şey tespit edildi mi?'' sorusuna da Varlı, ''Kan tahlilleri, kalple ilgili problemleri yansıtan dışında başka bulgu yoktu'' dedi.

Varlı, başka bir soru üzerine de Özal'ın vefatına ilişkin raporların herkeste bulunduğunu söyledi. ''O gün bir şüphe tespit etmiş miydiniz sayın Cumhurbaşkanının ölümüyle ilgili?'' sorusuna ise Varlı, ''Hayır, hayır'' diye yanıt verdi.

''Peki ailenin böyle iddiaları gündeme getirmesini siz nasıl değerlendirirsiniz?'' sorusu üzerine Varlı, ''Ben bunu değerlendirmem. Hekim olarak ben görevimi yaptım'' dedi.

ÖZKUTLU: BEN DOKTORUM KARDEŞİM
Doktor Özkutlu, basın mensuplarının ''Savcı size neler sordu?'' şeklindeki sorusuna ''Onu savcıya sorun. Benimle ilgili değil'' dedi. Özkutlu, ''Sizden birkaç şey alabilir miyiz?'' sorusuna da ''Alacak bir şey yok. Ben doktorum kardeşim'' diye yanıt verdi.

Raporların kaybolduğu iddialarına ilişkin soruyu ise Özkutlu, ''Onu bilemiyorum. Savcı beye sorun'' şeklinde yanıtladı.

Doktor Celal Çeliktaşar ise basın mensuplarının sorularını yanıtlamadı.

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde görevli diğer doktor ise önümüzdeki hafta ifade verecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...