Varlık 78 yaşında

Yaşar Nabi Nayır'ın 1933 yılında çıkardığı Varlık Dergisi'nin 78. kuruluş yıl dönümü kutlandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.07.2011 - 01:25

Varlık 78 yaşında

Beyoğlu'ndaki Cezayir Restorant'ta düzenlenen kutlama etkinliğinde konuşan Yaşar Nabi Nayır'ın kızı Filiz Nayır, bu kadar uzun soluklu edebiyat dergilerinin dünyada parmakla sayılacak kadar az olduğunu söyledi.

Derginin bu uzun yayın hayatını, öncelikle Yaşar Nabi Nayır'a borçlu olduklarını dile getiren Nayır, derginin Cumhuriyet'in 10'uncu, Harf İnkılabı'nın ise 5'inci yılında çıkmaya başladığını belirtti.

Nayır, babası Yaşar Nabi'nin, zamanının tüm zorluklarına karşın dergiyi çıkarmaya devam ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Onun azmi, kararlılığı, disiplini olmasa bugünleri göremezdik. Babamın ölümünün üzerinden 30 yıl geçti. Bu süre içerisinde onun ilkelerine ve titiz yayıncılık anlayışına bağlı kalarak dergi bugüne kadar geldi. Varlık gibi kendi yağıyla kavrulmak zorunda olan bir edebiyat ve kültür dergisinin ayakta kalması, yayın politikasına, içeriğine, güncelliğine, okurlarına ve yazar ile çizerlerine bağlıdır. Ben bugün çalışmalarıyla bize destek olan herkese, derginin en çok okunan edebiyat dergisi olması için çalışanlara canı gönülden teşekkür ediyorum.''

ÖDÜLLER TANER CİNDORUK VE ÖZGÜR MUTLU’YA
Gecede, her yıl derginin yayın hayatına başlayışının yıl dönümünde verilen ''2011 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri'' de sahiplerini buldu.

''Şiir'' kategorisindeki ödül, ''Çocuğa İnanmanın Sonu Yok'' isimli eseriyle Taner Cindoruk'a, ''Öykü'' kategorisinde ise ''Van Gölü Ekspresi'' isimli eseriyle M. Özgür Mutlu'ya verildi.

Jürinin, Sinem Torun, Hakkı İnanç ve Mehmet Can Şaşmaz'ın eserlerini de ''dikkate değer bulduğu'' belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...