Vasıf Kortun 'En Güçlü 100'de

Vasıf Kortun, ArtReview dergisinin Çağdaş Sanatın En Güçlü 100 İsmi listesinin 86. sırasında yer alıyor.

20.10.2012 - 15:40

Vasıf Kortun 'En Güçlü 100'de

ArtReview dergisi 11 yıldır yayımladığı çağdaş sanatın en güçlü 100 ismi listesini önceki gün açıkladı. Listenin 86. sırasında Salt araştırma ve programlar direktörü, geçen yıl Tate Turner Price seçim komitesinde yer alan Vasıf Kortun bulunuyor. Kortun, geçen yılki listede 82. sıradaydı.

Listenin ilk sırasında ilk kez bir kadın, ABDli küratör Carolyn Christov-Bakargiev var. Bakargiev, Almanya Kassel’deki çağdaş sanat dünyasının en önemli olaylarından Documenta’nın küratörlüğünü üstlenmişti. Listenin ikinci, dördüncü ve beşinci sıralarında bulunan isimlerse sanat simsarları, Larry Gasgosian, Iwan Wirth ve David Zwirner...

Sürekli baskı ve sansürle boğuşan ünlü Çinli sanatçı Ai Weiwei, üçüncü sırada göze çarpıyor ve aynı zamanda ArtReview'un listesinde en üst sırada yer alan sanatçı olarak dikkat çekiyor. Listeye 57. sıradan giren Rus punk grubu Pussy Riot'un üyeleri de Weiwei gibi bu yıl baskı gördükleri için gündemdeydiler. Marksist teorisyen ve akademisyen Slavoj Zizek de listede 65. sırada bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...