Vatandaşlar '7.4'le yaşarak öğrenecekler

Bugün itibariyle Beşiktaş Meydanı'nda zorunlu deprem sigortası konusunda eğitim verilmeye başlandı. Vatandaşlar, simülasyon odasında 7.4 büyüklüğündeki Kocaeli depremini yaşayarak, deprem anında yapılması gerekenleri öğrenecekler.

16.08.2011 - 14:22

Vatandaşlar '7.4'le yaşarak öğrenecekler

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Kocaeli depreminin 12'nci yıldönümünde Beşiktaş Meydanı'nda zorunlu deprem sigortası eğitimi vermeye başladı.

16-21 Ağustos tarihleri arasında meydanda vatandaşlara eğitim verecek olan DASK eğitimi Kocaeli depremini simüle eden Fay Hatları TIR'ı ile gerçekleştirecek. Fay Hatları TIR'ını ziyaret eden vatandaşlar, simülasyon odasında 7.4 büyüklüğündeki Kocaeli depremini yaşayarak, deprem anında yapılması gerekenleri Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eğitmenlerinden öğrenecekler.

DÖRT EVDEN ÜÇ TANESİNİN SİGORTASI YOK
DHA'nın haberine göre; DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, amaçlarının, 12 yıl önce meydana gelen ve çok büyük yıkıntıya sebep olan depremi yeniden hatırlamak olduğunu vurgulayarak, "Bu vesileyle insanımızı deprem konusunda daha duyarlı olmaya ve eksiklerini belirleyip, önlemlerini almaya davet etmek için burada böyle bir etkinlik yaptık" dedi.

Yazıcı, hazırlanan deprem TIR'ında 17 Ağustos'taki 7.4 büyüklüğündeki depremin bir benzerini vatandaşlara tekrar yaşatarak, vatandaşların depremde nasıl davranacakları noktasında düşünmelerini sağlamak olduğunu anlattı.

Depremle ilgili bilinçlendirme konusunda deprem sigortasına da dikkat çekmek istediklerini ifade eden Yazıcı, şunları söyledi:

"Zorunlu deprem sigortası 17 Ağustos'taki depremden sonra 2000 yılında oluşturulmuş bir program. Bunu yapmak üzere bir 'Doğa Afet Sigortaları Kurumu' adında bir kurum oluşturuldu. Özel sektörle, kamu işbirliğiyle oluşturulmuş bir yapı. Zorunlu deprem sigortası çok temel konutlarımızla ilgili deprem teminatı sağlayan bir program. Bugüne kadar da 10 yıl içerisinde kuruluşundan beri önemli bir aşama katetti, hem kurumsal, hem de ödeme kapasitesi olarak çok ciddi bir gelişme sağladı. 17 Ağustos depremi sırasındaki sigortalılık oranı ile bugünkü sigortalılık oranını karşılaştırdığımız zaman 7 kat bir büyüme var. O zaman 5 yüz bin seviyesinde olan deprem sigortası bugün 3.5 milyon konutumuz sigortalı. Bu çok önemli bir şey. Türkiye'de dört evden bir tanesinin sigortası var. Ama hala dört evden üç tanesinin sigortası yok. Bu bize bir anlamda gelişmeyi gösterirken, bir anlamda daha ne kadar mesafemiz olduğunu gösteriyor.

İNSANLARIMIZ BU SİSTEME GÜVENSİNLER, SİGORTALARINI MUTLAKA YAPTIRSINLAR
İstanbul'da da üç konuttan ikisi sigortasız. Bu oranı arttırmamız lazım. Çünkü depremden sonra oluşan maddi kayıplarımızı daha iyi gideren başka bir mekanizma yok. Kamu üzerindeki yükleri azaltmamız lazım. İnsanlarımızın hemen tazminatlarını alabilmeleri gerekiyor" dedi. Yazıcı, son altı ayda 20 tane 4'ün üzerinde büyüklüğe sahip depremin meydana geldiğine işaret ederek, "Depremlerde de zararlar meydana geldi. Küçük, büyük zararları karşılamak için bir mekanizmaya ihtiyacımız var. İşte zorunlu deprem sigortası da bu mekanizmayı sağlıyor bize. Finansal kayıplarımızı hızlıca telafi eden bir mekanizma. İnsanlarımız bu sisteme güvensinler, ihmal etmesinler ve sigortalarını mutlaka yaptırsınlar."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...