Antalya'nın Akseki ilçesi Geyran Yaylası'nda, Doğal Çiçek Soğancıları Derneği'nce 2009 yılında doğayla yeniden buluşturulan ihracat artığı 5 milyon kardelen soğanının gelişimi, uzmanlar tarafından incelendi.

İnceleme gezisine, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Doğal Çiçek Soğancıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Koyuncu, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşet Arslan, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ercan Özzambak, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Doğal Çiçek Soğancıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Akdeniz Bölge Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Baktır, Prof. Dr. Tuna Ekim ve VSB şirketi yetkilileri katıldı.

Prof. Dr. Mehmet Koyuncu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının izniyle bölgeden belirli miktar kardelen soğanının sökülüp ihraç edildiğini söyledi.

İhracat artığı soğanların dernek faaliyetleri kapsamında 2009 Ekim ayında Türkiye'de ilk kez Geyran Yaylası'nda doğaya tekrar kazandırıldığını belirten Koyuncu, ''Önceki yıllarda yılda yaklaşık 40 milyon kardelen soğanının söküldüğü alanda, Tarım Bakanlığı ve bilim adamlarının görüşleri doğrultusunda sayı 6 milyona düşürüldü. 3 yıldır ise bu bölgede kardelen soğanı sökümü yasak'' dedi.

Koyuncu, 2009 yılındaki uygulamanın ardından, kardelen soğanlarının ziyan olmadan doğaya iade edildiğini vurgulayarak, geçen yıl Kasım ayında da İbradı ilçesi Gembos Yaylası'nda bir milyon kardelen soğanını doğayla buluşturduklarını söyledi. Koyuncu, bu uygulamaların önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini bildirdi.

Prof. Dr. İbrahim Baktır, da bölgenin toprağının son derece kaliteli olduğunu, ekilen kardelen soğanlarının geliştiğini ve hemen çiçek verdiğini söyledi.

Prof. Dr. Neşet Arslan, 1989 yılından beri yönetmelik çerçevesinde soğanlı bitkilerle ilgilendiklerini ve soğanlı bitkiler arasında en önemlisinin kardelen olduğunu belirtti. Kardelenin tüm soğanlı bitkilerde simge haline geldiğine işaret eden Arslan, şöyle konuştu:

''Biz de bu bitkinin yok olmaması için her türlü tedbiri aldık. Yönetmelik çerçevesinde kotalarını indirdik. Doğadaki soğanların azalmaması için doğal alanlara ihracat artığı soğanların dikimini de gerçekleştirmeye çalıştık. İlk defa 2009 yılında 5 milyon soğan, Geyran Yaylası'na dikildi. İnceleme gezimizde, bitkilerin gayet sıhhatli geliştiğini gördük. Bu bize gelecekte ümit vermektedir. Alınan tedbirlerle kardelenin sürdürülebilir kullanımının sağlanacağına inanıyoruz.''