NTV

Vatansever Guinness yolundaydı!

Türkiye

70 yaşında askerlik yaparken hayatını kaybeden 'En yaşlı asker' ödüllü Ahmet Vatansever'in kızı, babasının askerde yaşadıklarını anlattı.

Askere gittiğini utandığı için ilk başlarda torunlarından sakladı, hayat boyu en mutlu olduğu yer asker ocağıydı, canı sıkıldığı için kendisine bahçe verilmişti ve Türkiye'yi gezecekti; tezkeresini alınca da Guinness'e gidecekti...

İlişkili Haberler


Çankırı Hizmet ve Muhafız Bölük Komutanlığı'nda jandarma er olarak askerlik görevini yerine getiren 70 yaşındaki Ahmet Vatansever, tezkeresine 3 ay kala solunum yolu rahatsızlığından dolayı yaşamını yitirdi. 2 çocuk ve 4 torun sahibi olan ve 'En yaşlı asker' olduğu için ödül alan Vatansever'in askerdeki yaşantısını ve düşüncelerini kızı Hülya Coşkun anlattı.

Coşgün, babasının, askere gittiğini torunlarından sakladığını belirterek, ''O yaşta askere gitmek önceleri kendine tuhaf geldiği için askere gideceğini saklamak istemişti'' dedi.

"GÖNÜLLÜ OLARAK KALDI"
Babasının ''2-3 ay yaparım daha sonra da gelirim'' şeklinde konuştuğunu anlatan Coşgün, ''Utandığı için torunlarına söyleyemedi. Ama daha sonra orada çok mutlu oldu. Gönüllü olarak askerde kaldı. Askere gideceğini ilk bana söyledi. 'Ben askere gidiyorum' dedi. İlk önce ben inanmadım'' şeklinde konuştu.


Babasının zaman geçtikçe askerliğinin bitmesini istemediğini vurgulayan Coşgün, ''Hafta sonları sürekli olarak çarşıya çıkıyordu. Telefonla görüşüyorduk. Çok mutlu olduğunu, askerliğinin bitmemesini istediğini söylüyordu. Hayatında en mutlu olduğu yerin asker ocağı olduğunu dile getiriyordu. 'Sağlığım iyi, keyfim iyi, bana çok iyi bakıyorlar' diyordu'' dedi.

Vatansever, Yalova Şehir Mezarlığı'na defnedildi.
Vatansever, Yalova Şehir Mezarlığı'na defnedildi.

Askerliğinin bitmesine 3 ay kala komutanlarının ''Seni gezilere gönderelim, Türkiye'yi beraber gezelim'' dediklerini anlatan Coşgün, ''Son zamanlarında buna hevesleniyordu. Bir de kendisiyle ilgilenildiğini ve askerlik sonunda kendisini Guinness Rekorlar Kitabı'na çıkaracaklarını söylemişti'' diye konuştu.

''TATİLE GİTMİŞ GİBİ HİSSEDİYORDU''
Babasının askerde kendisini tatile gitmiş gibi hissettiğini ifade eden Coşkun, ''Canı sıkıldığı için ona bahçe vermişler. O bahçede meyve yetiştirdiğini ve bahçenin sulanması işine baktığını söylüyordu'' diye konuştu.