'Vatanseverler' Ergenekon yolunda

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Taner Ünal ile Ahmet Cinali'nin yargılandığı 'Vatanseverler' davasının, Ergenekon davasıyla birleştirilmesi için 'muvafakat isteme' kararı aldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.05.2009 - 19:48

Vatanseverler Birliği Derneği (eski adıyla Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği) Genel Başkanı Taner Ünal ile derneğin eski Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Cinali'nin, 'Ergenekon örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüt üyelerine bilerek ve isteyerek yardım ettiği' iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya başka suçtan tutuklu sanık Cinali ve tutuksuz sanık Ünal ile avukatı Zülal Karatay katıldı.

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, sanıklar hakkında açılan kamu davası ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davası arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunu ifade ederek, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden birleştirme yönünde muvafakat istenmesini talep etti.

Ünal'ın avukatı Karatay, savcının görüşüne katılmadıklarını ve suçlamaların soyut olduğunu ifade etti.

Ergenekon dosyasıyla birleştirme talebine karşı çıkan Karatay, hükmün mevcut dosya üzerinden verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, aralarında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu gerekçesiyle, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden, dosyanın Ergenekon dosyasıyla birleştirilmesi için muvafakat istenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Ünal hakkında 'Ergenekon örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüt üyelerine bilerek ve isteyerek yardım ettiği' iddiasıyla açılan dava, daha önce Cinali hakkında aynı iddiayla açılan bugünkü dava ile birleştirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...