'Vavien' 10 yıl sonra bir ilki başardı

Taylan Biraderler'in yönettiği 'Vavien' SİYAD ödüllerine bütün dallarda aday olarak 10 yıl sonra bir ilki başardı.

13.01.2010 - 02:01

'Vavien' 10 yıl sonra bir ilki başardı

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Genel Başkanı Murat Özer, düzenlendiği basın toplantısında bu yılki ödüller için belirlenen adayları açıkladı.

Özer, 13 dalda dağıtılacak SİYAD ödüllerine aday olan isimlerin, derneğin 55 üyesinin oylarıyla tespit edildiğini bildirdi.

SİYAD ödüllerinin bu yıl da Türk sinemasına farklı bir bakış ve soluk getireceğini ifade eden Özer, ''Vavien''in, uzun metrajlı filmlerin değerlendirildiği tüm dallarda adaylık elde ettiğini ve böylece ''Salkım Hanım'ın Taneleri'' filminin ardından 10 yıl sonra bu başarıya ulaşan ilk film olduğunu kaydetti.

Özer, ''Onur Ödülü'' ile ''Emek Ödülü''nün yanı sıra geçen yıl ödül kategorilerine eklenen ''En İyi Kısa Film'' ve ''En İyi Belgesel'' ödüllerinin de sahiplerine verileceğini belirtti.

Onur ve Emek ödüllerinin sahiplerinin törenden önce duyurulacağını ifade eden Özer, ''Yılın umut veren sanatçısına verilen ödül, bu yıldan itibaren geçtiğimiz Kasım ayında kaybettiğimiz değerli sinemacı Ahmet Uluçay'ın adını taşıyacak. Yaşamı ve yapıtlarıyla sinemamızda umudun temsilcisi olan Uluçay'ın adı bundan böyle 'Ahmet Uluçay Umut Ödülü'nde yaşayacak'' dedi.

42. SİYAD Ödülleri, 31 Ocakta Beşiktaş Kültür Merkezi'nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Geçen yıl SİYAD Ödülleri'nde ''Üç Maymun''la En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Hatice Aslan ve ''Sonbahar''la En İyi Erkek Oyuncu ödülüne uzanan Onur Saylak tarafından açıklanan adaylar şöyle:

En İyi Kısa Film: ''Cennette Ölüm Var'', ''2932'', ''Üçte Bir'',''Yazlık''

En İyi Sanat Yönetimi: Eren Akay (7 KOCALI HÜRMÜZ), Ömer Atay (HAYAT VAR), Nilüfer Çamur Giritlioğlu (KISKANMAK), Naz Erayda (11’E 10 KALA) ve Elif Taşçıoğlu (VAVİEN).

En İyi Kurgu: Reha Erdem (HAYAT VAR), Orhan Eskiköy-Thomas Balkenhol (İKİ DİL BİR BAVUL), Bora Gökşingöl (VAVİEN), Çiçek Kahraman (GÖLGESİZLER), Levent Semerci ve Erkan Erdem (NEFES: VATAN SAĞOLSUN).

En İyi Senaryo: Reha Erdem (HAYAT VAR), Yılmaz Erdoğan (NEŞELİ HAYAT), Engin Günaydın (VAVİEN), İnan Temelkuran (BORNOVA BORNOVA), Yeşim Ustaoğlu ve Sema Kaygusuz(PANDORA’NIN KUTUSU).  

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı: Erdal Beşikçioğlu (HAYAT VAR) , Kadir Çermik(BORNOVA BORNOVA), Settar Tanrıöğen (VAVİEN), Mustafa Uzunyılmaz (MOMMO: KIZ KARDEŞİM) ve Onur Ünsal (PANDORA’NIN KUTUSU).

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Derya Alabora (PANDORA’NIN KUTUSU), Övül Avkıran (PANDORA’NIN KUTUSU), Büşra Pekin (NEŞELİ HAYAT), Damla Sönmez (BORNOVA BORNOVA) ve Serra Yılmaz(VAVİEN).

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Erdem Akakçe(KARANLIKTAKİLER), Öner Erkan (BORNOVA BORNOVA), Mert Fırat (BAŞKA DİLDE AŞK), Engin Günaydın (VAVİEN) ve Nadir Sarıbacak (UZAK İHTİMAL).

En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Nesrin Cevadzade (DİLBER’İN SEKİZ GÜNÜ), Tsilla Chelton (PANDORA’NIN KUTUSU), Elit İşcan (HAYAT VAR), Binnur Kaya (VAVİEN) ve Nergis Öztürk(KISKANMAK).

En İyi Yönetmen: Reha Erdem (HAYAT VAR), Semih Kaplanoğlu (SÜT), Yağmur Taylan ve Durul Taylan (VAVİEN), Yeşim Ustaoğlu (PANDORA’NIN KUTUSU), Derviş Zaim (NOKTA).

En İyi Film: ''Hayat Var'', ''Pandora'nın Kutusu'', ''İki Dil Bir Bavul'', ''Süt'' ve ''Vavien''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...