Sudan'ın resmi haber ajansı SUNA, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) 25. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısı için Türkiye'ye gelmesi beklenen Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in, Türkiye ziyaretini, ''Sudan'daki bir sorun nedeniyle ertelediğini'' duyurdu.

İlişkili Haberler


SUNA'nın haberine göre, bugün Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen Çin-Afrika zirvesine katılan Ömer El Beşir, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü telefonla arayarak, İSEDAK toplantısı için İstanbul'a gelemeyeceğini bildirdi.

Habere göre El Beşir, partisiyle Sudan'daki eski isyancılar arasındaki anlaşmazlığa çözüm bulmak için Sudan'ın başkenti Hartum'a dönmek zorunda olduğunu kaydetti.

Türkiye'den ise El Beşir'in İstanbul'a gelmekten vazgeçmesine ilişkin resmi açıklama yapılmadı. Ancak uluslararası haber ajansları da Türk yetkililere dayanarak El Beşir'in Türkiye'ye gitmeyeceği yönünde haberler geçti.

Sudan Devlet Başkanı’nın Türkiye geleceğinin açıklanması Avrupa Birliği ve Amerika'nın tepkisine neden olmuştu.

Avrupa Birliği, rahatsızlığını bir notayla Ankara’ya iletmiş, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'nin herhangi bir lideri sınırlayıcı bir tavır takınması söz konusu değildir" şeklinde cevap vermişti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de "El Beşir özel bir toplantıya geliyor Avrupa Birliği buna karışamaz" açıklamasında bulunmuştu.