Ve Kılıçdaroğlu aday

Deniz Baykal’ın CHP genel başkanlığından istifa etmesinin ardından Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısında aday olduğunu açıkladı.

17.05.2010 - 10:50

Kendisine ait olduğu iddia edilen görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Deniz Baykal, CHP genel başkanlığından istifa etmişti.


Bu “şok” istifanın ardından partide liderlik kaygısı yaşandı. Deniz Baykal kapıyı açık bırakırken, kimse aday olmadı. Ta ki bugüne dek.

Daha önce aday olmadığın söyleyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, 22-23 Mayıs’taki kurultayda aday olduğunu açıkladı.

Ülke gündeminin olağanüstü yoğun olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Yaşanan sıkıntıların yurttaşları bunalttığı bir dönemde CHP'nin, kurultay sürecinde adaysız olmasının düşünülemeyeceğini'' dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: ''Bu dönemde partideki yeri ve konumu ne olursa olsun tüm CHP'lilerin büyük bir sorumluluk duygusu içinde davranmaları, gereğin de ötesinde bir zorunluluktur. Partimize yönelik komploları bozmalıyız, kuşatmaları yarmalıyız. Çalma, çırpma, korku ve baskı dönemini kapatıp, yolsuzluk yapanlardan hesap sormalıyız. İşsizlik ve çaresizliği yeneceğimizi haykırarak halka umut vermeliyiz. Daha önemlisi önümüzdeki seçimlerde halkımızın oylarıyla iktidara gelebilmek için gerekli olan tüm hazırlıkları hiç zaman kaybetmeksizin başlatmalıyız. Bugün bu hedefi gerçekleştirme yükümlülüğümüz var.''

Seçmeni ve örgütüyle partinin ve genel kamuoyunun gösterdiği ilgi ve destekten güç alarak kurultayda CHP Genel Başkanlığına aday olacağını açıklayan Kılıçdaroğlu, ''CHP örgütünün, parti yöneticilerimizin, milletvekili arkadaşlarımın bu kararımı bir parti sorumluluğu ve partili bilinci şeklinde değerlendireceklerini düşünüyorum. Tüm CHP ailesini güçlükleri birlikte göğüslemeye ve aşmaya davet ediyorum'' diye konuştu.

'DESTEK BEKLİYORUM'
Kemal Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Baykal ile yeni bir görüşme yapıp yapmadığının ve adaylık konusundaki fikrinin neden değiştiğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Sayın Genel Başkanımızla yeni bir görüşme yapmadım. Fikrimin neden değiştiği de zaten konuşma metnimin içinde var'' karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, ''Önder Sav'dan destek aldınız mı?'' sorusunu, ''Parti bilinci ve sorumluluğu içinde her partilinin çalışması ve ortak görüş beyan etmesi, destek vermesi gerektiğini ifade ettim. Bu sadece Sayın Sav'ın değil, partimizin örgütünün de belli bir görüş, belli bir anlayış içinde CHP geleneklerine, kültürüne uygun olarak benim adaylığıma destek vereceklerini umuyorum'' diye yanıtladı.

ÇARŞAF LİSTE
Kurultaya çarşaf listeyle gidileceği yönünde haberler olduğunun anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, ''O konular tümüyle spekülasyon. Herhangi bir açıklama söz konusu değil. Ama CHP'de daha demokratik, daha tutarlı, örgütüne güven veren, örgütün de güven duyduğu bir yapı oluşturmayı düşünüyorum'' dedi.

'BAYKAL'LA KÜSKÜNLÜK YOK'
Baykal ile tekrar görüşüp görüşmeyeceğine yönelik soruya Kılıçdaroğlu, ''Sayın Baykal ile her zaman görüşürüz. Bizim partimizin önemli bir lideridir. Dolayısıyla bir kırgınlık, küskünlük diye bir şey söz konusu değil. Kendisinin bilgisinden, birikiminden her zaman yararlanacağız. Bu da bizim temel görevlerimizden birisidir'' yanıtını verdi.

''İsminiz üzerinde bir uzlaşma sağlandı mı?'' şeklindeki soru üzerine de Kılıçdaroğlu, bu konudaki tablonun önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde ortaya çıkacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, yarın yapılacak il başkanları toplantısından Deniz Baykal'ın yeniden adaylığına yönelik bir karar çıkması halinde tavrının değişip değişmeyeceğinin sorulması üzerine, ''Ben tavrımı açıkladım" dedi.  

İSTANBUL BEKLEMEDE, İZMİR'İN GÖZÜ BAYKAL'DA
Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamak için yarınki İl Başkanları Toplantısı'nı beklememesine dikkat çekiliyor.

Ankara İl Başkanı, Kılıçdaroğlu'nu desteklerken; İzmir İl Başkanı Deniz Baykal'ın kararını beklediğini açıkladı.

Kemal Kılıçdaroğlu'na adaylığının "hayırlı olmasını" dileyen İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ise yarın saat 11'de yapılacağı açıklanan İl Başkanları toplantısında, Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili karar vereceklerini açıkladı.

Ankara İl Başkanı'nın arkasında olduğu Kılıçdaroğlu'nu Haluk Koç'a destek veren 50'ye yakın İl Başkanı'nın desteklediği öğrenildi.

'SELDEN KÜTÜK KAPTI'
Öte yandan, ismini vermeyen bir MYK üyesinin Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için yorumu "Selden kütük kaptı" oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...