Ve Mehmet Sevigen istifa etti

İstanbul’da bir arsanın satışına aracılık ettiği ve kâr sözleşmesi imzaladığı yönünde iddialar ortaya atılan CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen düzenlediği basın toplantısında partideki görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

Haberler 20.02.2009 - 17:50

Ve Mehmet Sevigen istifa etti

İstanbul’da bir arsanın satışında aracılık yaptığı ve ortaklık sözleşmesi imzaladığı iddiaları ortaya atılan CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, partideki görevlerinden istifa etti.

Sevigen, televizyonlardan canlı yayınlanan basın toplantısında şu açıklamayı yaptı:
“Bir süredir benim üzerimden iftiralarına devam ettiler. Kaset var, rant ortaklığı var gibi iddialar ispatlanamadı ama karalama kampanyası devam etti. Hakkımda ortaya atılan iddiaların hiçbiri doğru değil. Ne belediye üzerinde nüfus kullanarak plan değişikliği yapılmıştır, ne de aracılık yaparak tek kuruşluk bir menfaat sağlanmıştır. Bu iddiaların hepsi günlerce televizyonda yayınlanmıştır.

İmar değişikliği için mevki ve makamımı kullanmadım. Yargı önünde tüm iddia sahipleriyle hesaplaşacağım.
Olay AKP ile aynı kefeye koyarak dengeleme girişimidir. Şahsımda AKP’nin kirliliğinin CHP’nin dürüstlüğüne bulaştırılmak istenmiştir.

Bu koşullarda bir kuruşluk, çıkara dayalı bir istismarım ve herhangi bir girişimim yoktur. Ne kendimin ne de çocuklarımın kursağından bir kuruş kul hakkı girmediği halde partim yıpratılmak istenmiştir.
Deniz Baykal’a teşekkür ediyorum, genel başkanımı korumak için, altını çizerek belirtmek istiyorum partimi korumak için, hukuksal olarak iddiaların ve yargısız infazın hesabını yargıda sormak için partideki görevimden ayrılıyorum.

Kampanyayı başlatan ve sürdüren gazetenin en üst kadrodaki görev yapan yöneticisinin Bakırköy Belediyesi ile ilgili talebini kabul etmedim.

Üzgün olmadığımı ifade ediyorum. Ne kadar haklı ve doğru bir iş yaptığımı şimdi daha iyi anlıyorum. Her kuşun eti yenmez. Ellerinde kalemi olanlar o kalemlerle şantaj yaptı.

Milletvekili görevime devam ediyorum, CHP’ye ömür boyu hizmetimi sürdüreceğim.”

‘ÇOK ETİK OLMAYAN BİR ŞEY YOK’ DEMİŞTİ
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Sevigen, iddialar üzerine Salı günü kameraların karşısına geçerek kendisini savunmuş ve “Bir kuruş yetim hakkı yemedim, alnım açık” demişti.

İstifa etmeyi düşünmediğini ifade eden Sevigen, “Paramla iş yapayım dedim, para koymayınca ortaklık olmadı. Çok etik olmayan bir şey yok” diye konuşmuştu.

PARTİDEN DESTEK ÇIKMADI
CHP’nin İstanbul adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “gereğini yapsın” derken; milletvekilleri Ali Topuz, Yaşar Ağyüz ve Atilla Kart da Mehmet Sevigen ile ilgili iddialar için “etik ihlali” olduğunu belirterek, partideki görevlerinden ayrılmasını istemişti.

Sözkonusu iddiaları NTV yayınında değerlendiren Deniz Baykal ise “Bu olayın rüşvet, imar yolsuzluğu gibi takdim edilmesi doğru değil” demişti. Ancak Baykal, Sevigen’in ticari ilişkilere girmesini doğru bulmadığını da söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...