Ve Üzmez tutuklandı

Adli Tıp'ın cinsel istismarda bulunulduğu iddia edilen B.Ç. için "Ruh sağlığı bozulmuştur" raporu vermesinin ardından yazar Hüseyin Üzmez tutuklandı. Üzmez, cezaevine girerken kararı değerlendirdi: "Allah'ın takdiri."

14.07.2009 - 10:59

Ve Üzmez tutuklandı

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Hüseyin Üzmez (76) ve B.Ç'nin annesi Livaze Ç. (36) ile mağdur çocuğun avukatı Nevin Canbaz, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nu temsilen Muhakemat Müdürlüğü avukatı Selma Ergüner, B.Ç'nin babası Bekir Ç. ile Üzmez'in avukatları Emir Ali Kav ve Bayram Sabah katıldı.


Duruşmaya korumalarıyla gelen Üzmez, gazetecilerin davayla ilgili soruları üzerine, ''Allah var, şeriki (ortağı) yok'' dedi.

Üzmez'in avukatı Emir Ali Kav da gazetecilerin Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan mahkemeye ulaşan B.Ç'nin sağlık raporuyla ilgili soruya, “Şu an rapor elimizde yok. Raporu inceleyip, tekrar süre isteyeceğim. Tutuklama bir tedbirdir. Müvekkilimin tutuklanmasını gerektirecek bir sebep yok'' cevabını verdi.

"NE SORUYORSUNUZ?"
Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadir Ünal, sanık Üzmez'e ''Çocuğun cinsel istismarı'' suçunun dışında, ayrıca ''Cinsel amaçlı hürriyeti tahdit'' suçundan da dava açıldığını hatırlatarak, ''Hakkındaki hürriyeti tahdit suçlamasıyla ilgili olarak ne diyorsun'' sorusunu yöneltti.

Üzmez'in ''Soruyu net olarak algılayamadım. Ne soruyorsunuz'' demesi üzerine Hakim Ünal, sorusunu tekrarladı. Üzmez, bunun üzerine, ''İstanbul'da ben bunlarla hiç görüşmedim. Görüşmeye de hiç gerek yok. Hürriyeti tahdit suçunu kabul etmiyorum'' dedi.

“ONLARA HAYATIMI TESLİM EDERİM”
Hakim Ünal'ın ''Mudanya'da görüştünüz mü'' sorusu üzerine Üzmez, şöyle konuştu: ''Evet, Mudanya'da evime geldiler. Görüşmüştüm. Ancak suçlamaları kabul etmiyorum. Livaze ve babası çok iyi insanlardır. 20 sene bana iyilik etmişlerdir. Ben de onlara zekatımı veriyordum. Ben bunlara yardım ederken, hiçbir şey düşünmedim. Son olarak benden kapıcılık işi bulmamı istemişlerdi. Paraları yoktu. Ben de yardım etmek istiyordum. İki ay sonra kapıcı olarak başlayacaklardı. Bana iki ayı nasıl geçireceklerini sordular. Yaptığım bu iyilikti. O gün üzerimde para yoktu. Ben de Livaze'ye ATM cihazından para çekmesi için kartımı verdim. Kendilerine hayatımı teslim ederim. Onlar, anası babası temiz insanlar.''

B.Ç'nin avukatı Nevin Canbaz ise Üzmez'in ''Çocuğun cinsel istismarı'' suçunu işlemesi için Livaze Ç'nin evden ayrıldığını ifade ederek, ''Olay günü, gözaltına alındıklarında tutanaklarda Üzmez'in üzerinde 220 lira, Livaze Ç'nin üzerinde ise banka kartıyla çektiği 300 lira bulunmuştur. Livaze Ç'nin amacı, bu suçun işlenmesi için Hüseyin Üzmez ve B.Ç'nin yalnız kalmalarını sağlamaktı'' görüşünü savundu.

BABASI: ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM
B.Ç'nin babası Bekir Ç. ise kendisinin davanın dışında başka şeyler söylemek istediğini belirtti.

Çocuğunun şu anda hastanede tedavi altında olduğunu ifade eden Bekir Ç. ''Uzun süredir kızımla görüşemiyorum. Hastaneye gidiyorum, kapılar kilitli. Kızımın hürriyeti şu an engelleniyor. Sanıklar hakkında şikayetçi değilim. Kızımın hürriyeti, sanıklar tarafından kısıtlanmamıştır'' dedi.

Üzmez'in avukatlarından Bayram Sabah, mağdure B.Ç'nin bir sonraki duruşmaya getirilerek, dinlenilmesini talep etti. Avukat Sabah'ın talebi, mahkeme tarafından reddedildi.

Mahkeme başkanı Ünal'ın Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan mağdure B.Ç'nin beden ve ruh sağlığının bozulduğu yönünde 17 sayfadan oluşan rapor verildiğini belirtmesi üzerine Üzmez'in avukatı Sabah, raporun günler öncesinden medyaya sızdığını ifade etti.

Sabah, raporu henüz inceleyemediklerini dile getirerek, mahkemeden bu konuda süre talebinde bulundu.

Verilen aranın ardından, mahkeme heyeti, Adil Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan gelen B.Ç'nin beden ve ruh sağlığının bozulduğu yönündeki raporu dikkate alarak, sanık Hüseyin Üzmez'in tutuklanmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

"ALLAH'IN TAKDİRİ"
Duruşmanın ardından bir süre Adliye Sarayı Polis Merkezinde bekletilen Üzmez, Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

Üzmez'in “cinsel istismar” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından 25 yıla kadar hapisle yargılanması bekleniyor.

Hüseyin Üzmez geçen yıl 28 Ekim'de yapılan ikinci duruşmada tahliye olmuştu.

Üzmez yaklaşık 8 ay sonra yeniden tutuklandı.

B.Ç'NİN AVUKATI: SEVİNDİRİCİ BİR KARAR
B.Ç’nin avukatı Nevin Canbaz, kararı NTV’ye değerlendirdi.

Canbaz, şunları söyledi:

“Adli Tıp raporunun ardından böyle bir tutuklama bizce doğal. Talebimiz de bu yöndeydi. Sonuç bizi sevindirdi. Daha önceki tahliye, bilindiği üzere yargılandığı suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimaline göre olmuştu. Ancak son raporla suçun vasıf ve mahiyeti de değişti. 15 yıla kadar hapisle yargılanıyor, CMK’nın 100. maddesine göre tutuklanması doğal.

B.Ç’nin hastanedeki tedavisi devam ediyor ama bu sürekli yatarak bir tedavi değil. Bu kimi zaman yatarak kimi zaman da ilaç tedavisi ve psikolojik destek alarak devam edecek. Tabii ki iyileşme sürecinin bir günde olmayacağı açık. Bu yaşta bir çocuğun bu tarz bir eylemler zincirine maruz kalması, arkasında da yaşadığı travmanın etkisiyle tekrar bir mağduriyet yaşaması ciddi anlamda psikolojik bozukluklara neden oldu.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...