Vecdi Gönül: TSK'ya hücum edilmemeli

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, devam eden bazı davalarda tutuklu bulunan komutanlarla ilgili bir soru üzerine konuştu: TSK’ya hücum edildiğini görüyoruz ve bu yanlış. Bizim bir tane silahlı kuvvetlerimiz var...

02.05.2011 - 13:29

Vecdi Gönül: TSK'ya hücum edilmemeli

8.5 yıldır Milli Savunma Bakanlığı görevinde bulunan ve bu süre boyunca hiç canlı yayına katılmayan Vecdi Gönül, yaklaşan seçimler öncesi sessizliğini NTV’de bozdu.

NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın konuğu olan Gönül'e, "Şu anda TSK'nın general ve amiral mevcudunun neredeyse yüzde 10’u tutuklu. Bunun terörle mücadelede zaafiyet yaratacağı, askerde çekince ve kaygı olabileceği yorumları yapılıyor, ne dersiniz?" sorusu yöneltildi.

Kişilerle kurumları karıştırmamak gerektiğini, hata yapanlar varsa hesabını vereceklerini söyleyen Gönül, "Son zamanlarda ise kurumlarla kişiler karıştırılıyor. TSK’ya hücum edildiğini görüyoruz ve bu yanlış. Bizim bir tane silahlı kuvvetlerimiz var, ikincisi yok" şeklinde konuştu.

"Her teşlikat bizim için muhteremdir, içinde hata yapanlar varsa elbet hesabını varecekler" diyen Gönül, "Bütün ülkeler silahlı kuvvetlerine toz kondurmazlar, en yüksek şekilde bahsederler. Ülkeler arsındaki diplomatik temasların sonu silahlı kuvvetlere gelir. Onun gücü kadar ses yükselir. O bakımdan halkın her kesiminden gelmiş, yoğrulmuş insanları kırmamak lazım çünkü Türkiye için çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

CHP VE BEDELLİ ASKERLİK
Bakan Vecdi Gönül, son olarak CHP’nin gündeme getirdiği bedelli askerlik ve profesyonel orduyla ilgili şunları söyledi:

"CHP’nin önerisi gerçekçi ve uygulanabilir görünmüyor. Askerlik konusu son derece hassastır...

Tabi kaynaklar bakımından zengin bir ülke değiliz, en büyük zenginliğimiz insanımız; çok çalışkan bir insanımız var. Çok stratejik bir yerdeyiz ve binin üzerinde hudut karakolumuz var; bazıları 3 bin metrenin üzerinde.

Sözleşmeli erde nereye geleceğimize bakıp bedelli askerlik ve diğer ihtimaller üzerinde duracağız. Ama staj şeklinde askerlik ya da bedelli konusu çok hassastır.

Bir başka teklifleri daha var. Muhtaç olanlara 600 TL vereceğiz diyor. Milyonlarca insan askeri ücret üzerinden çalışıyor ve muhtaçlar. 600 TL verirseniz kim gelip çalışacak.

GÜNEYDOĞU'DA PROFESYONEL ORDU
Profesyonel ordu başladı. 6 tümenimiz şu anda Güneydoğu hududunda. Bunu sözleşmeli erlerle daha da ileri safhalara götüreceğiz. Sözleşmeli erler Güneydoğu’da şu anda uzman erbaş olarak görev yapıyorlar. Şimdi alacaklarımız sözleşmeli erdirler. Bu durumun gelişmesine göre hem askerlik hem de bedelli durumu ayrı ayrı değerlendirecektir.

Biz bugün varız yarın yokuz ama devletin binlerce yıllık gelenekleriyle çok oynamamak lazım.”

Bakan Gönül 8.5 yıl boyunca canlı yayınlarda görülmemesinin nedenlerini, 27 Nisan e-muhtırasını, kriz yaşanan YAŞ’ı ve komutanların tutuklu olduğu 'Balyoz'u değerlendirdi. İZLEYİN

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...