Verem tanısında dönüm noktası

Dünya Sağlık Örgütü'nün duyurduğu yeni verem tanı testi çok daha hızlı ve güvenilir.

09.12.2010 - 10:54

Verem tanısında dönüm noktası

Dünya Sağlık Örgütü WHO, bugün açıklayacağı yeni verem testinin hastalığın teşhisinde dönüm noktası olacağını duyurdu. WHO tüberküloz birimi başkanı Dr Mario Raviglione, yeni testin hastalığın teşhisini hızlandırıp, daha güvenilir hale getireceğini açıkladı.

Verem hastalığının teşhisi için bugün kullanılmakta olan 125 yıllık tükürük yayma mikroskobisinde sonuçların alınması üç ayı bulabiliyor. DNA teknolojisinden yararlanan yeni test özel laboratuvarlara ihtiyaç duyulmadan da gerçekleştirilebilecek. Yeni testle bu sürenin üç aylık sonuç süresinin 100 dakikaya inmesi bekleniyor. Yetkililer, böylece tedaviye daha hızlı başlanabileceğine de dikkat çekiyorlar.

NAAT (Nükleik Asit Amplifiye Testi) adı verilen ve modern DNA teknolojisini kullanan yeni test, tamamen otomatize olarak gerçekleştiriliyor ve bir diğer özelliği ise eskisine oranla çok daha güvenilir sonuçlar vermesi. İlaca dayanıklı verem türlerinin ya da HIV pozitif hastaların eski testle teşhis edilmesi çok daha zor.

WHO, testin Afrika'nın güneyi gibi veremden en çok etkilenen ülkelerde denenmeye başlamasını istiyor. Verilere göre 2009 yılında 1,7 milyon kişi verem dolayısıyla hayatını kaybederken 9,4 milyon kişide aktif tüberküloz saptandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...