Veterinerler hakkında suç duyurusu

Çanakkale'de otomobilin çarptığı ata, gerekli ilginin göstermedikleri gerekçesiyle belediye veteriner hekimleri Cemali Ünlü ile Mustafa Cesur hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.04.2010 - 12:20

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Çanakkale İl Temsilcisi Sitare Şahin, şikayet dilekçesini vermek üzere geldiği adliyede, 23 Nisan günü kent merkezinde bir otomobilin çarptığı ata belediye veteriner hekimlerinin müdahale etmediğini ileri sürdü.

Olayın yaşandığı gün, veteriner hekimler Ünlü ile Cesur'un olay yerine gelmediğini ve yaralı atın acı çektirilerek iş makinesiyle kamyonete yüklendiğini savunan Şahin, ''Belediye veteriner hekimleri, ata bulunduğu yerde müdahale etmemiş ve hayvanın acılar içinde nakline göz yummuşlar'' iddiasında bulundu.

Şahin, atın telef olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Veteriner hekimler, ağır şekilde yaralanan ve kan kaybeden atın yanına gelmeyip, belediyeye ait bakım evine getirilmesini istemişlerdir. At acılar içinde kıvranırken, bir iş makinesi yardımıyla kaldırılıp, kamyonete yüklenmiştir.

Bu kişiler hekim olmaları nedeniyle yardıma muhtaç bir canlıya ilk yardım hizmeti yapmamışlar ve yasalara aykırı davranmışlardır. Ayrıca tabi oldukları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na da muhalefet edip, görevlerini yerine getirmemişlerdir. Bu nedenle veteriner hekimler hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.''

Sitare Şahin, konuşmasının ardından hazırladığı şikayet dilekçesini Cumhuriyet Savcılığı'na verdi.

Veteriner hekim Cemali Ünlü ise olayın yaşanmasının ardından, atın üzerinde yapılabilecek bir hekimlik işlemi bulunmadığını savundu.

Olayın bildirilmesinin ardından, diğer veteriner hekim Mustafa Cesur ile atın naklinin barınağa yapılması için araç ve personel görevlendirdiklerine anlatan Ünlü, ''Ancak, at barınağa nakli sırasında telef oldu. Barınakta tedaviyi amaçlamıştık ama olmadı. O gece saat 01.30'a kadar bu işle uğraştık, gömülmesini sağladık'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...