Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Başkanı Trump'ın vize yasağına değinen Kaynak, "Vize yasağı ABD'nin kendi tarihini inkarı olur" dedi.

AA'ya konuşan Kaynak, Türkiye'de 3 milyon mülteci olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti:

"Bu mültecilerin büyük çoğunluğu Suriyeli ama Filistinliler, Iraklılar, Afganlar var hatta Ermeniler var. Biz, bunların tamamına sadece insan olarak bakıyoruz. Tamamının sağlığını, eğitimini, geleceğini inşa etmeye çalışıyoruz. Bizim hem kültürümüz hem tarihi köklerimiz böyle yapmamızı gerektiriyor."

"YUNANİSTAN SUİSTİMAL EDİYOR"

Kaynak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın Kardak bölgesinde yaptığı incelemeye ilişkin Kaynak, "Kardak kayalıkları ve ona benzer bir kısım kayalıklar, maalesef Yunanistan tarafından suistimal edilmeye çalışılıyor ama Türkiye Cumhuriyeti hükümeti asla Yunanistan'ın buralarda yeni bir alan açmasına imkan vermeyecektir" ifadelerini kullandı.

"10-20 BİN SEÇMENLE SONUÇ DEĞİŞMEZ"

Başbakan Yardımcısı'na, 10 bin Suriyeli mülteciye vatandaşlık verilerek oy kullandırılacağı iddiası da soruldu. "50 küsur milyon seçmenin olduğu bir ülkede, 10-20 bin seçmenle referandumun neticesinin değiştirilmesini düşünmek en hafif tabirle, büyük bir safdillik olur" diyen Kaynak, "10-20 bin seçmenle referandum neticesi değiştirilemez, değiştirilmesi hayal bile edilemez. Bunlar gereksiz vehimlerdir" şeklinde konuştu.

"DEMOKRASİNİN GÜZEL BİR ÖRNEĞİ OLACAK"

Anayasa değişikliğine yönelik değerlendirmelerde de bulunan Kaynak, şunları söyledi:

"Halk kendisi bizzat seçecektir yürütme organını ve güvenoyunu kendisi verecektir. Meclis tarafından 'başkanın ve hükümetin Türkiye'yi yönetmediği' iddiasıyla yeni seçim kararı alınırsa da halk, güvenini tazeleyecektir ya da tazelemeyecektir. Doğrudan halkın iradesine dayanan, gerçekten doğrudan demokrasinin çok güzel bir örneği olacaktır."

ALMANYA'YA TERÖR TEPKİSİ

Kaynak, Almanya'ya da terörle mücadele üzerinden tepki gösterdi. "Almanya hem PKK teröristlerine hem DHKP-C teröristlerine, Türkiye'nin başına bela olan her türlü teröriste kucak açmış bir ülkedir" diyen Kaynak, şunları kaydetti:

"En son darbecilerin önemli aktörleri, yargı ayağı Almanya'da misafir ediliyor ve Almanya, Yunanistan'la AB içerisinde en iyi ilişkiler kurabilen, Yunanistan'a ekonomik açıdan büyük destekler vermesini sağlayan bir ülke. Yunanistan'ın darbeci askerleri, bizzat darbeye katılan, bizzat helikopterimizi alıp Yunanistan'a o helikopterle kaçan darbeci askerleri vermemesiyle, Almanya'nın darbeci yargıçları ve savcıları, diğer PKK teröristleri vermemesi arasında bir fark yoktur." 

"TERÖRLE MÜCADELE GEVŞEMEZ"

Başbakan Yardımcısı'nın AB'ye yönelik terör eleştirileri ise şöyle oldu:

"Türkiye Cumhuriyeti için kendi ülkesinin ve kendi milletinin güvenliğinden daha önemli bir şey yoktur. Ama AB'nin şunu hesap etmesi gerekir. Türkiye'nin, terörle mücadelesini gevşetmesi demek, aslında Avrupa'nın kendi güvenliğini riske etmesi demektir. Türkiye, terörle mücadelesini asla gevşetemez. Türkiye'nin terörle mücadelesini gevşetmesi demek, Avrupa'nın kendi güvenliğini riske etmesi demektir."

"FIRAT KALKANI ENGEL DEĞİL DESTEK"

Cenevre'de gerçekleşmesi planlanan Suriye görüşmeleri için "Bu, umutlarımızı biraz daha artıran bir gelişmedir" ifadesini kullanan Kaynak, "Bundan anladığım, 20 Şubat'a kadar çözüme yönelik daha kapsamlı görüşmeler yapılacaktır. Fırat Kalkanı, Astana ya da Cenevre'ye de asla engel değil tersine büyük destek veren bir operasyondur" değerlendirmesini yaptı.