'Vicdani ret' karara bağlanıyor!

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 'vicdani ret'le ilgili çalışmanın en geç önümüzdeki hafta karar aşamasına geleceğini açıkladı.

14.11.2011 - 21:02

'Vicdani ret' karara bağlanıyor!

Adalat Bakanı Sadullah Ergin ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ortak basın toplantısında, Ergin'e 'vicdani ret' sorusu yöneltildi.

Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili bir çalışma yaptığını söyleyen Ergin, bunun en geç önümüzdeki hafta içinde karar aşamasına geleceğini söyledi.

‘Vicdani ret’in Türkiye’den beklenen bir konu olduğunu belirten Ergin, "Savunma Bakanlığı’nın hazırlığı Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek" ifadesini kullandı.

Türkiye'deki vicdani retçilerle ilgili resmi bir bilgi bulunmazken, www.savaskarsitlari.org adlı internet sitesinde, 1989'dan günümüze 137 vicdani retçi bulunduğu bilgisi yer alıyor.

KOZİNOĞLU'NUN ÖLÜMÜ
Odatv davasında tutuklu yargılanan MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu'nun cezaevinde ölmesinin ardından cezaevlerinde bir sağlık sorunu ortaya çıktığında ilk müdahale konusunda sıkıntı yaşandığına ilişkin eleştirilerin hatırlatılması ve hükümetin bu konuda adım atıp atmayacağıyla ilgili bir soruya Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'de cezaevlerinin standartlarının yükseltilmesi konusunda 2002'den bu yana önemli mesafeler alındığını belirterek, "Mükemmel noktada olduğumuzu söylemiyorum ama 2002 ile kıyas edilemeyecek noktadayız" dedi.

2002 yılından bu yana 203 ceza infaz kurumunun kapatıldığına işaret eden Bakan Ergin, bunların uluslararası standartlara uymayanlar olduğunu, bunların bir program dahilinde halen devam ettiğini ve mevcut bazı cezaevlerinin de kapatılması gerektiğini söyledi.

Ergin, bu dönüşüm ve restorasyon sürecinin zamana ihtiyacı olduğunun altını çizerek, ceza infaz kurumlarında infaz yöntemlerinin hem yurt içindeki insan hakları örgütleri, vilayetlerde kurulmuş komiteler, meclis insan hakları komisyonu hem de yurtdışındaki bir çok uluslararası insan hakları örgütleri tarafından denetlendiğini bildirdi.

Ergin, "Bu anlamda standartlarımız Avrupa Konseyinin, BM'nin, uluslararası standartların altında değil. Mükemmel olmadığımızı söyledim ama geçmişe göre çok daha iyi noktadayız. Daha reforme etmemiz, iyileştirmemiz gereken noktalar da var, bunu da inkar etmiyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...