Bilgisayarlar, PlayStation, Xbox, Wii gibi oyun konsollarının başında saatlerini geçiren çocuklar ebeveynlerinin endişelerinin aksine beyinlerini hasara uğratmıyor olabilirler. Avrupa Parlamento’su tarafından yayınlanan rapora göre, video oyunları çocukların gerçek hayat hünerleri elde etmelerine yardımcı oluyor.

Bazı popüler oyunlar şiddet içerikli senaryoları nedeniyle eleştiriliyor olsa da, şimdiye kadar bu oyunları oynayan her çocuğun davranışlarında otomatik olarak negatif bir etki bıraktığına dair bir elle tutulur kanıt ortaya konmuş değil.

AB’nin iç pazar ve tüketici koruma komitesi tarafından yayınlanan son rapor, oyunların negatif etki yaratmanın aksine, çocukların zekalarını stratejik düşünce, yaratıcılık, işbirliği ve yenilikçi düşünme gibi insan topluluklarının önem verdiği kişisel özelliklerin gelişmesine olanak tanıdığını ortaya koyuyor.

Avrupa Birliği Parlamentosu’nun Hollandalı liberal üyesi Tonie Manders, video oyunlarının birçok durumda tehlikeli olmadığını; ABD, Fransa, Almanya ve Hollanda’dan psikologlar ve bilgisayar oyunu uzmanlarıyla yapılan yoğun çalışmalar sonucu gelişme çağındaki çocuklar için yararlı olduğuna dair kanıtlar ortaya çıkarıldığını belirtti.

Avrupa Parlamentosu video oyunlarındaki şiddetin bazı durumlarda çocukların şiddete olan eğilimini etkileyebileceğini belirtiyor ancak, bu durumun birlik genelinde bir kanun çıkarılarak önlem alınmasına gerek yaratmadığını ifade ediyor.