Visa ve MasterCard siteleri de çökertildi!

WikiLeaks'e yönelik bastırma politikalarını protesto eden grupların saldırılarında son kurban, siteye ödemelerde kartlarının kullanımını yasaklayan Visa ve MasterCard oldu.

08.12.2010 - 14:42

Visa ve MasterCard siteleri de çökertildi!

WikiLeaks’in baskı altına alınmasını protesto eden ‘hacktivits’ grupları, son olarak dev kredi kartı kuruluşları Visa ve MasterCard’ın sitelerine saldırı düzenledi. Siteler, maruz kalınan DoS saldırısı sonucu uzun süre erişime kapandı.

Hakkında her hangi bir resmi mahkeme hükmü bulunmasa da WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a yönelik susturma ve imha girişimleri sanal alemde sansür karşıtı demokratik grupların eylemlerine neden oluyor.

WikiLeaks’e ödemelerde kredi kartlarının kullanımını durduran Visa ve MasterCard firmaları, Anonymous adlı ‘hacktivist’ grubunun saldırısına maruz kaldı. Firma siteleri uzun süre ziyarete kapanırken, ödeme noktalarında da sistemlerin kesintiye uğradığı belirtildi.

Aralarında organik bağ bulunmayan, sadece demokratik hak ve ifade özgürlüğü talebiyle bir araya gelen ‘beyaz şapkalı’ bilgisayar korsanlarının oluşturduğu grup, saldırıların süreceğini açıkladı.

Grup adına BBC’ye açıklama yapan Coldblood rumuzlu hacker, devletlerin sansür baskısına boyun eğen tüm kuruluşların hedefte olduğunu söyledi. Açıklamada şöyle denildi:

Değişik ‘hacktivist’ grupları WikiLeaks’e baskı uygulayan pek çok şirket ve kurumun sitesini çökertti. Bunlar arasında Amazon, payPal, MasterCard, Switzerland Post Bank, EveryDNS ile birlikte ABD, İsviçre, İsveç ve İngiltere’de pek çok devlet kurumunun sitesi bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...