Viyana Filarmoni ilk kez İstanbul'da

Bu yıl 3–30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Arvo Pärt, Lang Lang ve Viyana Filarmoni gibi birçok yıldız sanatçı ve topluluğu ağırlayacak.

Haberler 12.04.2010 - 18:48

Viyana Filarmoni ilk kez İstanbul'da

Borusan Holding sponsorluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, müzikseverleri etkileyici bir programla karşılıyor.

Bu yıl 3–30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, yıldız isimler Arvo Pärt, Lang Lang ve klasik müziğin en önemli orkestralarından Viyana Filarmoni de dâhil 600’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak.

İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl, senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, oda müziği, resitaller ve caz uyarlamaları olmak üzere toplam 21 etkinlik yer alıyor. Festivalin Aya İrini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Süreyya Operası gibi klasikleşmiş mekânlarına bu sene Haliç Kongre Merkezi de katlıyor.

İşte festivalden seçmeler:

AÇILIŞ BORUSAN FLARMONİ'YLE
38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 3 Haziran Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi’nde şef Gürer Aykal yönetimindeki İstanbul Müzik Festivali’nin sürekli orkestrası olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın vereceği açılış konseriyle başlayacak.

RADU LUPU & İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI
5 Haziran, Cumartesi | Aya İrini Müzesi | 20.00

Müzik eleştirmenleri tarafından “en iyi Schumann yorumcusu” olarak nitelendirilen, çağımızın efsane piyanistlerinden Radu Lupu, doğumunun 200.yılında Schumann’ın piyano konçertosunu seslendirmek üzere ilk kez ’de! Mercedes-Benz Türk A.Ş. sponsorluğunda 5 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek konserde Radu Lupu, şef Rengim Gökmen’in yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde seyircilere unutulmaz bir Schumann gecesi yaşatacak.

ARVO PÄRT: ÂDEM’İN YAKARIŞI
7 Haziran, Pazartesi | Aya İrini Müzesi | 20.00

38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde tarihi bir gece! 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, 2011 Avrupa Kültür Başkenti Talinn’in ortak siparişi, günümüzün yaşayan en önemli bestecilerinden Arvo Pärt’in “Âdem’in Yakarışı” adlı yapıtının dünya prömiyeri İstanbul Müzik Festivali kapsamında 7 Haziran Pazartesi akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek.

ESTONYA FİLARMONİK ODA KOROSU
8 Haziran, Salı | Aya İrini Müzesi | 20.00

Avrupa ve Amerika’da, özellikle Arvo Pärt’in eserlerine odaklandıkları turneler düzenleyen günümüz klasik müzik sahnelerinin vazgeçilmez konuklarından Estonya Filarmonik Oda Korosu, Işıklar Holding A.Ş. sponsorluğunda 8 Haziran Salı akşamı Aya İrini Müzesi’nde sahne alacak.

DÖRT MEVSİM VE ÖTESİ
9 Haziran, Çarşamba | Aya İrini Müzesi | 20.00
Festivalde 9 Haziran Çarşamba akşamı saat 20.00’de Aya İri Müzesi’ndeki konser Vivaldi, Händel ve Purcell’i aynı sahnede buluşturacak.

LANG LANG & BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI
10 Haziran, Perşembe | Haliç Kongre Merkezi, Sütlüce | 20.00
New York Times’ın “klasik müzik gezegeninin en ateşli sanatçısı” olarak ilan ettiği Lang Lang, Borusan EnBW Enerji sponsorluğunda, festival seyircisiyle buluşuyor! 10 Haziran Perşembe akşamı saat 20.00’de Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek konserde klasik müzik dünyasının en parlak yıldızı sayılan Lang Lang’a Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

SCHUMANN & PÄRT’E SAYGI
11 Haziran, Cuma | Aya İrini Müzesi | 20.00
Şef Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası, 11 Haziran Cuma akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde Schumann ve Pärt’in eserlerinden oluşan özel bir programla izleyiciyle buluşacak.

Akbank Oda Orkestrası’nın dünyaca ünlü viyolonsel sanatçısı Antonio Meneses’e eşlik edeceği gecede doğumunun 200. yılında Schumann’ın eserlerinin yanı sıra Arvo Part’in 4. Senfonisi “Los Angeles”ın Türkiye prömiyeri de gerçekleştirilecek. Her iki besteciye de bir saygı duruşu niteliği taşıyan bu konser, festivalin kaçırılmayacak gecelerinden…

CHOPIN ROMANTİZMİ
14 Haziran, Pazartesi | Süreyya Operası | 20.00

İlk kez İstanbul Müzik Festivali’nde aynı sahnede yer alacak genç piyanistler AyşeDeniz Gökçin ve Furkan Özyazıcı, 14 Haziran Pazartesi gecesi saat 20.00’de Süreyya Operası’nda, 200. doğum yılında Chopin’i anarak Polonyalı bestecinin zor ve bir o kadar da ustalık isteyen yapıtlarını seslendirecekler.

CHOPIN CAZLA BULUŞUYOR!
18 Haziran, Cuma | İstanbul Arkeoloji Müzeleri Avlusu | 21.00

Festivalde 18 Haziran Cuma akşamı Arkeoloji Müzesi’nde kaçırılmayacak bir “Chopin” gecesi gerçekleşecek. 200. doğum yılında Chopin’in eserlerine yaptıkları nefes kesici caz yorumlarıyla Andrzej Jagodzinski Trio müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

VİYANA FİLARMONİ ORKESTRASI & RICCARDO MUTI
23 Haziran, Çarşamba| Haliç Kongre Merkezi, Sütlüce | 20.00

160 yılı aşkın tarihiyle Avrupa klasik müzik geleneği ve tarihinin mihenk taşı sayılan, klasik müzik dünyasının en ünlü orkestralarından Viyana Filarmoni, ünlü şef Riccardo Muti yönetiminde ilk kez İstanbul’da!

Enerjisa sponsorluğunda 23 Haziran Çarşamba akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde saat 20.00’de gerçekleşecek konserde, çağımızın önde gelen şeflerinden Muti’nin yönetimindeki Viyana Filarmoni Orkestrası, Mozart, Schubert’in senfonilerinin yanı sıra Tchaikovksy’nin başyapıtı “Pathetique” senfonisinin unutulmaz bir yorumunu sunacak.

Sayfa Yükleniyor...