Viyana Türk Filmleri Haftası ve Film Marketi, 29 Kasım gecesi Viyana’nın tarihi sineması Künstlerhaus Kino’da yapılan bir törenle başladı.

Viyanalıların yoğun ilgi gösterdiği gecede açılış filmi olarak, Yüksel Aksu’nun yazıp yönettiği, Muharrem Gülmez’in yapımcılığını yaptığı “Entelköy Efeköy’e Karşı” filmi seyirciyle buluştu.

Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği tarafından gerçekleştirilen etkinliğin açılış gecesinde konuşma yapan Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ayşe Sezgin, son yıllarda Türk sinemasının önemli başarılara imza attığını ve Viyana’da böyle bir etkinliğin gerçekleşmesinden büyük memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Geceye “Entelköy EfeKöy’e Karşı” filminin yönetmeni Yüksel Aksu, yapımcısı Muharrem Gülmez, “Saç” filmiyle İstanbul Film Festivali’nde En iyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini alan Tayfun Pirselimoğlu, İstanbul Film Festivali’nden En iyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönen Nazan Kesal ve Cannes Film Festivali Büyük Jüri Ödülünü alan, Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin senaristi ve oyuncusu, yazar Ercan Kesal, “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi” filminin yazar ve yönetmeni Onur Ünlü ve “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi” ile “Kosmos” filmlerinin başrol oyuncusu Türkü Turan katıldı.

Bugün sona erecek olan etkinlik kapsamında ayrıca Avusturya’lı film alıcıları ile Türk yapımcılar film alışverişi, bilgi paylaşımı yapmak için Viyana Türk Filmleri Marketi'nde buluştu.