'Vize sorunu aşılacak ama terletiyorlar'

Başbakan Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında AB'nin Türkiye ile ilgili 'vize' politikalarına değindi. Erdoğan'ın tokalaşma fotoğrafı çekilmesi sırasında 'Rutte'yi göstererek "Çok genç kıskanıyorum" demesi gülüşmelere neden oldu.

Anadolu Ajansı 06.11.2012 - 23:18

'Vize sorunu aşılacak ama terletiyorlar'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ile vize muafiyetine ilişkin, ''Öyle zannediyorum ki bu iş aşılacak ama bizi biraz yoruyorlar, terletiyorlar'' dedi.

Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Başbakanlık Merkez Bina'daki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bir soru üzerine Avrupa Birliği (AB) ile vize muafiyeti konusuna değinen Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu konuda Türkiye olarak bizim yaklaşımımız şu: Bildiğiniz gibi Avrupa Birliği'nde şu anda AB ile yakından uzaktan alakası olmayan Latin Amerika ülkeleri dahi adeta Schengen vizesi kullanır gibi rahatlıkla girip çıkabiliyorlar. Türkiye, müzakereci bir ülke olduğu halde şu anda hala vize muafiyetinden istifade edemiyor. Bu konuyu Avrupalı bütün birlik üyesi dostlarımıza hep anlattık, anlatıyoruz. Öyle zannediyorum ki bu iş aşılacak ama bizi biraz yoruyorlar, terletiyorlar.''

ERDOĞAN HOLLANDA'YA GİDECEK
Hollanda heyetini Ankara'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ilkbaharda Hollanda'ya iadeiziyaret yapmayı planladığını söyledi.

Hollanda Başbakanı Rutte ile görüşmelerinin oldukça verimli geçtiğini ifade eden Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin 400'üncü yıl dönümünün yaşandığı süreçte, ülkeler arasındaki üst düzey ziyaretlerin artmasının önemine değindi.

Erdoğan, 2011'de 7 milyar Euro'ya ulaşan iki ülke arasındaki ticaret hacminin, 2012'nin ilk 7 ayındaki sonuçlara göre 4 milyar Euro düzeyinde seyrettiğini belirterek, ''Temenni ediyorum ki şu kalan süre içinde bu yılı en az zararla kapatırız diyorum iki ülke açısından'' diye konuştu.

'ALMANYA İLE HOLLANDA YARIŞIYOR'
Türkiye'de 2 bin Hollanda firmasının faaliyette bulunduğunu kaydeden Erdoğan, ''Adeta Almanya ile Hollanda arasında şirketler silsilesinin yarışı var. Almanya'nın 4 bin civarında firmasının Türkiye'de yatırımı var. Hollanda'nın 2 bin firmasının Türkiye'de yatırımının olması gerçekten anlamlı'' değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda'da 400 bin Türk vatandaşının yaşadığını hatırlatan Erdoğan, Fransa'da 500 bin, Almanya'da da 3 milyon civarında soydaşın bulunduğunu kaydetti. Erdoğan, ''Toplam 500 milyon içinde, sadece bu üç ülkede 4 milyon vatandaşımız var. Zaten Avrupa Birliği'nde aslında varız. Hollanda'nın bize Avrupa Birliği konusundaki desteğini bundan sonraki süreçte de artırarak devam edeceğine inanıyorum'' ifadesini kullandı.

'ÇOK GENÇ KISKANIYORUM'
Başbakan Erdoğan, basın toplantısının ardından, Hollanda Başbakanı Rutte'yle tokalaşma fotoğrafı çektirirken, Rutte'yi göstererek, ''Çok genç, kıskanıyorum'' esprisi yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...