Vogue Türkiye'den özel 'güç' sayısı

Vogue Türkiye Ekim'in ana teması GÜÇ. Derginin bu sayısında ekonomiden sanata en güçlü isimler bir araya geldi.

30.09.2011 - 14:47

YÜZDE YÜZ GÜÇ başlığıyla çıkan derginin kapağı da son derece güçlü bir süpermodel olan Edita. Edita, "Provokatör" çekiminde ünlü fotoğrafçı Emma Summerton'in karşısında fetiş trendinin hakkını veriyor. 

Sezonun iddialı dizisi Kuzey Güney'in oyuncuları Kıvanç Tatlıtuğ, Öykü Karayel, Buğra Gülsoy ve Bade İşçil Vogue Türkiye için kamera karşısında. Bu dörtlünün gücü güzelliklerinde. 1940'lardan ilham alınan çekimde onlar Hollywood yıldızlarını aratmazken, fotoğrafçı Olaf Wipperfürth de sonbahar güneşinde romantik Fransız filmlerini aratmayan bir çekim gerçekleştiriyor.  Kuzey Güney yıldızları Vogue setinde daha güçlü parlıyor.

Döneminin en güçlü kadını Hürrem'in samimi sureti muhteşem Meryem, verdiği pozlarla herkesi şaşırtıyor. Gianluca Fontana'nin çektiği fotoğraflarında, Ebru Çapa'nın kaleme aldığı portresinde bambaşka bir Meryem Uzerli var:  Meryem dokunaklı feminenliğiyle, kudret için Hürrem'e hiç ihtiyaç duymadığını gösteriyor.

Dünyanın yaşayan en iyi 10 çağdaş sanatçısından biri kabul edilen Sophie Calle, Paris'teki stüdyosunun kapılarını Vogue Türkiye'ye açtı. Yazarımız Sedef Ecer, başlangıçta biraz ego yarıştırdığı sanatçıyla; sanat, İstanbul ve hakkındaki intihal iddiaları üzerine samimi bir röportaj yaptı. Sanatçının Son Kez, İlk Kez adlı sergisi, Sakıp Sabancı Müzesi'nde 31 Aralık'a kadar devam ediyor.

IMF'nin yeni başkanı Christine Lagarde'ın kontrollü tutumu ve işine değdirdiği kadın eli, küresel ekonominin en güçlü görevini yeniden tanımlıyor. Paris'te yaşayan Amerikalı yazar Diane Johnson, Lagarde'ın portresini Vogue için kaleme aldı:  Marilyn Monroe bir yıldızdı. Lagarde ise küresel yüksek finans semasının yörüngesinde dönen kuvvetli yerçekimi alanına sahip bir gezegen, dünya ekonomisinden sorumlu ilk kadın…

Moda dünyasında zirveye koşan süpermodel Edita, Emma Summerton'ın Provokatör çekiminde. Güç fetişte.

Edita; 2012 Pirelli takvimi kızı, Victoria's Secret meleği, 2008'den bu yana pek çok iddialı markanın modeli. Kelepçeli portföyler, seksi korseler ve yüksek topuklularla "fetiş" konseptinin hakkını verdi.

Fotoğrafçı Emma Summerton Vogue Türkiye için ilk kez çekim yaptı. Fotoğrafa sevgilisine yazdığı görsel aşk mektuplarıyla başlayan Emma ID, Vogue gibi dergilere editoryal çekimler yapıyor. Su sıralar ise beş yıldır çektiği otoportrelerinden oluşan bir fotoğraf kitabı hazırlıyor.

Çekim Londra'da retro ötesi bir mekanda yapıldı. Gods Own Junk Yard adlı bu yer, 37 yıldır neonlarla David La Chappelle, Martin Creade gibi birçok ünlü sanatçıya ve Charlie and the Chocolate Factory, Eyes Wide Shot, Batman gibi filmlere iş yapan Chris Bracey'e ait. Styling'de moda editörü Marry Fellowes'in imzası var. 

Kuzey Güney yıldızları Kıvanç Tatlıtuğ, Öykü Karayel, Buğra Gülsoy ve Bade İşçil  Vogue Türkiye setinde. Güç güzellikte.

Sezonun iddialı dizisi Kuzey Güney'in oyuncuları Kıvanç Tatlıtuğ, Öykü Karayel, Buğra Gülsoy ve Bade İşçil romantik Fransız sineması tadında, sonbahar güneşinin altında Vogue Türkiye setindeydi. Çekimi Olaf Wipperfürth tarafından İstanbul'a iki saat uzaklıkta Danamandıra Köyü'nde gerçekleştirdi, moda editörlüğünü Konca Aykan yaptı.

"Kıvanç'ı illa birine benzeteceksem, bu onu herkesin benzettiği Thor filminin oyuncusu Chris Hemsworth olmamalı. Sepya tonlarındaki atmosferin etkisindeyim ve diyorum ki, Asi Gençlik'teki Jim Stark, yani James Dean."

"Bade'nin modayla hâlâ ilgili olduğunu, kıyafetleri incelemesinden anlıyorum. Setin, kıyafetlerin tadını en çok o çıkarıyor. Aynı anda nasıl hem bu kadar feminen ve seksi, hem de erkek çocuğu gibi olabiliyor, bilmiyorum."

"Öykü, daha önce hiç dergi çekimi yapmamış. Yadırgıyor. Az ve düşünerek konuşuyor. Manalı bakıyor. Buğra'nın çok düzgün bir Türkçesi, etkileyici bir ses tonu var. Anlattığı ne olursa olsun, etkileyici bir hikayeymiş gibi dinliyorsunuz."

Hürrem'in samimi sureti muhteşem Meryem şaşırtan pozlarda. Güç kendine güvende.

Vogue Türkiye Muhteşem Yüzyıl'da Hürrem Sultan'ı canlandıran Meryem Uzerli'yi, Beylerbeyi'ndeki Bosphorus Palace'da çekti.

Hürrem'in samimi sureti Meryem'i Gianluca Fontana görüntüledi, portresini Ebru Çapa yazdı.

"Çekim vakti yaklaştıkça, prodüksiyon ve makyaj marifetiyle, sıcak bakan, sevimli bir genç kadından, siyah beyaz Fransız filmlerinden fırlamış bir femme fatale'e dönüşüyor Meryem Uzerli. Yine de gözünün en içi, işte, Meryem Uzerli Meryem Uzerli bakıyor, kahkahası 13 yaş tınısı taşıyor. Ta ki çekime geçilip ilk klik sesi duyulana kadar. Poz ver komutu geldiği an, tüm çekim ekibinin hemfikir olduğu üzere, bir anda başka bir "yaratığa" dönüşüyor. 20 yıla yakındır sayısız fotoğraf çekiminde bulundum; fakat benim diyen fotomodel şöyle kenarda dursun, ben böyle bir transformasyon yok denecek kadar az gördüm…"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...