NTV

Volkan Bozkır: Bu konu vizenin bir parçası değil

ntv.com.tr

Türkiye

AB Bakanı Volkan Bozkır, AB'nin vize serbestisi için şart koştuğu Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik talebini eleştirdi. Bu konunun vizenin kaldırılmasının bir unsuru olmadığını belirten Bozkır, ''Türkiye'de Terörle Mücadele Kanunu'ndaki bir değişikliği kabul etmek mümkün değildir'' ifadesini kullandı.

İlişkili Haberler

Avrupa Parlamentosu bugün Türkiye için olağanüstü bir genel kurul oturumu düzenleme kararı aldı.

Oturumda Türkiye'nin vize serbetisi için gerekli kriterleri ne derece yerine getirdiği ele alınacak.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye tüm kriterleri yerine getirmediği takdirde konuyla ilgili yasal süreci tıkayacak.

Türkiye'nin özellikle terörle mücadele yasasının değiştirmesi gerektiği vurgulanıyor.

Bu kritik günde Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Fransa'nın Strasbourg kentinde NTV Muhabiri Kayhan Karaca'nın sorularını yanıtladı.

AB Bakanı Bozkır'dan, Avrupa Parlamentosu'ndaki bugünkü oturum öncesi AB'nin şart koştuğu Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik talebine eleştiri geldi.

''PARLAMENTONUN DOĞRU RESME BAKMASI ÖNEMLİ''

Parlamentonun doğru resme bakmasının önemli olduğunu belirten Bozkır, ''Normal bir parlamento prosedürü gibi buna bakıp Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin çok önemli bir noktasında buna rutin bir kararla cevap verirse o zaman gerçekten hem katedilen mesafe heba edilmiş olur hem de önümüzdeki dönem için bu Türkiye-AB ilişkilerinde menfi bir adımla karşı karşıya kalmış oluruz'' dedi.

AB Bakanı Volkan Bozkır özetle şöyle konuştu:

''Bugün burada Avrupa Parlamentosu ve parlamentodaki grup başkanlarıyla görüşeceğim. Amacımız şu burada çok önemli bir noktadayız. Parlamentoda çok renkli akımlar ortaya çıkabiliyor. Burada kritik bu noktada parlamentonun doğru resme bakması önemli. Normal bir parlamento prosedürü gibi buna bakıp Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin çok önemli bir noktasında buna rutin bir kararla cevap verirse o zaman gerçekten hem katedilen mesafe heba edilmiş olur hem de önümüzdeki dönem için bu Türkiye-AB ilişkilerinde menfi bir adımla karşı karşıya kalmış oluruz.

''EĞER VİZE KONUSUNDA BİR İLERLEME KAYDEDİLEMEZSE...''

Türkiye'nin Terörle Mücadele Kanunu aslında Avrupa standartlarındadır. 2002 yılındaki Avrupa Birliği genelgesine atıfta bulunarak bambaşka bir ortama götürülmesi burada gerçekten çok sıkıntılı bir durum ortaya çıkarttı. Bu konu vizenin kaldırılmasının bir unsuru değildir. Vizenin bir parçası değil bu konu. Eğer vize konusunda haklı nedenlere dayanmayan bir ilerleme kaydedilemezse o zaman bütün bu anlaşmanın 5 unsuru gözden geçirilecektir. Geri Kabul Anlaşması'nın yürürlüğe girmesinden fasılların açılmasına Türkiye'ye gönderilmesi gereken 3 milyar euronun henüz gelmemiş olmasına kadar bütün tablo gözden geçirilecektir. Benim buraya geliş nedenim bu unsurları tekrar son kez belki de konuşmak ve yapılacak olan bir yanlışlığı önlemek.

AVRUPA PARLAMENTOSU'NUN BU MESAJI ALACAĞINA İNANIYOR MUSUNUZ?

Ben ikna durumunda değilim. Türkiye Cumhuriyeti'nin AB Bakanı olarak böyle bir sıkıntılı durum olduğunu buraya söylemek mecburiyetinde hissederek geldim. İkna olurlar olmazlar o benim buradaki temaslarımla ortaya çıkabilecek bir tablo değil.

''SİYASETEN TÜRKİYE'DE ELE ALINMASI MÜMKÜN DEĞİL''

Türkiye'de Terörle Mücadele Kanunu'ndaki bir değişikliği kabul etmek mümkün değildir. 450'nin üzerinde şehit verdiğimiz bir ortamda çok ciddi terör operasyonlarının sürdüğü bir ortamda Terörle Mücadele Kanunu'nun siyaseten Türkiye'de ele alınması mümkün değildir.''

ETİKETLER