Volkanın patlayacağı 5 yıl önceden bilindi

Amerikalı deprembilimciler, ilk kez, Pasifik Okyanusu'nda deniz altındaki bir yanardağ patlamasını 5 yıl önce tahmin ettiklerini açıkladılar.

10.08.2011 - 16:21

Patlama, Oregon eyaletinin yaklaşık 400 kilometre açığında Axial Seamount'ta, dünyanın en aktif volkanik bölgelerinden birinde bu yıl 27 Temmuz'da meydana geldi.

Oregon Üniversitesinden jeolog Bill Chadwick ile Columbia Üniversitesinden jeofizikçi Scott Nooner'ın bu volkanı 10 yıldan uzun bir süredir izledikleri belirtildi.

Bilim adamları, 2006'da yayımladıkları bir araştırmada, okyanus tabanındaki robotların volkanın mağma dolu olduğunu gösteren ölçümleri sayesinde, Axial Seamount'un 2014'ten önce patlayacağı öngörüsünde bulunmuşlardı.

Bilim adamlarının bu tahminlerinin, okyanus tabanında yapılan ve volkanın kabardığını gösteren basınç ölçümlerine dayandığı belirtildi. Bilim adamları, volkanın yüzeyinin bir balon gibi aşamalı olarak yılda 15 santimetre kabardığını, mağmanın volkanın ağzına yükseldiğini ve tepe noktasında biriktiğini tespit etmişlerdi.

Axial Seamount 1998'de patladığında, volkanın kaldera (yanardağ patlaması sonucu meydana gelen büyük çukur) zemininin aniden 3,2 metre alçaldığı, bilim adamlarının o zaman, bu yanardağın kalderası yeniden mağmayla dolup 1998 düzeyine ulaştığında yeniden patlamaya hazır olacağını söyledikleri açıklandı.

Jeolog Bill Chadwick, yanardağ patlamasını öngörmenin zor olduğunu, denizaltındaki yanardağlar hakkında ise karadakilerden daha az bilgi sahibi olduklarını ifade etti.

Jeofizikçi Scott Nooner da, bunun okyanus altında patlamanın tüm dönemi ölçülen ve yüzey deformasyonu izlenen tek yanardağ olduğunu kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...