Vücut geliştirme sporcusu avukata disiplin kovuşturması yok

Vücut geliştirme sporcusu avukatın sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflar şikayet konusu oldu. İzmir Barosu'nun başlattığı incelemede avukat hakkında kovuşturmaya gerek görülmedi.

DHA 07.11.2018 - 15:26 | Son Güncelleme : 07.11.2018 - 15:39

Vücut geliştirme sporcusu avukata disiplin kovuşturması yok

Avukat, hakim ve savcıların ortak sosyal medya platformundan vücut geliştirme sporu yaparken çekilmiş yarı çıplak fotoğraflarını paylaştığı iddiasıyla İzmir Barosu'na şikayet edilen avukat Orhan Önal için, disiplin kovuşturması açılmasına gerek görülmedi.

İstanbul Barosu üyesi avukat Nazlı Sezer, vücut geliştirme sporu yapan İzmir Barosu üyesi avukat Orhan Önal'ın antrenman yaparken çekilenlerin de aralarında bulunduğu yarı çıplak haldeki fotoğraflarını, Facebook'taki 40 bini aşkın üyesi bulunan 'Avukat-Hakim-Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza' isimli platformda paylaştığı iddiasıyla geçen yıl şikayette bulundu.

Nazlı Sezer Nazlı Sezer

Sezer, bu durumun meslek onuru ve saygınlığı ile bağdaşmadığını belirtti. Şikayet dilekçesini İzmir Barosu'na iletilmek üzere İstanbul Barosu'na veren Avukat Sezer, avukat Önal'ın kendisine yapılan uyarılara rağmen paylaşımları kaldırmadığını, aksine kişisel bir çatışmaymış gibi bu durumu sosyal mecralara yansıttığını, yazarlık yaptığı bir internet haber sitesinde de lehine haber yaptırdığını öne sürdü.

Şikayet dilekçesinin ulaşması üzerine İzmir Barosu tarafından avukat Orhan Önal'dan savunma istendi. Avukat Önal yaptığı savunmada, Avukat Sezer'in daha önce de iki kez aynı konuyla ilgili hakkında şikayette bulunduğunu, İzmir Barosu yönetim kurulunun, disiplin kuruluna sevk etmeksizin şikayeti reddettiğini belirtti. Hakkındaki iddiaların yersiz ve mesnetsiz olduğunu öne süren Önal, takipsizlik kararı verilmesini talep etti.

KOVUŞTURMAYA GEREK GÖRÜLMEDİ

İzmir Barosu yönetim kurulu, geçen ay yaptığı değerlendirme ile avukat Orhan Önal'ın paylaştığı fotoğrafların, yaptığı sporla ilgili olduğuna, başka bir amaç taşımadığına karar verdi. Avukatlık Kanunu ve Türkiye Barolar Birliği meslek kurallarına da bir aykırılık tespit edilmediği vurgulanarak, Önal aleyhine bir kovuşturma açılmasına yer olmadığı belirtildi.

'HAKİMLER VE SAVCILAR ESPRİLER YAPIYOR'

Konuyla ilgili konuşan avukat Önal, 7 yaşından beri sporla uğraştığını, Türkiye genelinde yapılan ve amatör vücut geliştirme sporcularının katıldığı şampiyonalarda derecelerinin olduğunu belirterek, Türkiye'de, hukukun üstünlüğü ilkesiyle alakalı olarak bunca sorun varken avukatların bunlarla uğraşmasını gerekli bulmuyorum. Benim sporla olan ilişkim zaten İzmir Adliyesi'nde meşhur oldu. Hakimler, savcılar beni gördüklerinde, 'Kaslı avukatımız da geldi' şeklinde espriler yapıyorlar. Benim paylaşımımda yanlış bir şey yok. Kendimi iyi hissettiğim bir anı paylaşmak istedim, hepsi bu dedi.

Sayfa Yükleniyor...